Stacje meteo, stacje pogodowe

Stacja meteo to nieduże urządzenie elektroniczne, które dokonuje pomiarów pogody i informuje nas m.in. o temperaturze, nasileniu słońca, opadach deszczu lub śniegu, a także wysokości ciśnienia atmosferycznego. Droższe, bardziej profesjonalne modele przekazują także informacje o spodziewanej ilości opadów, prędkości wiatru, a także dokonują pomiaru wilgotności oraz natężenia promieniowania UV. W jaki sposób działają stacje meteo i czy są dokładne?

Jak działa stacja meteo?

Stacja meteo najczęściej składa się z dwóch elementów – z części bazowej z ekranem, która prezentuje przeprowadzone pomiary oraz czujnika umieszczanego na zewnątrz, który ich dokonuje.

Czujniki występują w dwóch wersjach: bezprzewodowej oraz tradycyjnej. Urządzenie wykorzystuje fale radiowe, które pozwalają na przesył danych między czujnikiem a centralą, a także aktualizowanie takich danych jak data, godzina oraz prognozowana pogoda. Czujnik powinien być umieszczony na zewnątrz, chociaż istnieją także inne sposoby na jego zamontowanie. Takie rozwiązanie jednak pozwala na dokładny pomiar zgodny z aktualną pogodą.

Stacje pogodowe zazwyczaj dopuszczają maksymalny błąd pomiaru o wysokości 0,5°C, jednak warto zwracać uwagę na informacje o parametrach. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie stacji pogodowej?

Podczas zakupu, warto zainteresować się czy stacje meteo posiadają czujniki do zamontowania na zewnątrz budynku, dzięki czemu otrzymamy dokładne pomiary. Poszczególne modele różnią się od siebie ich liczbą.

Stacje pogodowe posiadają także inne zakresy pomiaru temperatury oraz możliwe błędy pomiarów. Na naszej stronie internetowej można znaleźć czujniki o zakresie od -50°C do nawet 60°C.

Ważnym parametrem takiego przyrządu jest także rodzaj zasilania oraz łączność. Oferujemy modele zasilane na baterie, ale także na energię słoneczną. Ponadto do wyboru macie Państwo zarówno urządzenia przewodowe, jak i bezprzewodowe.

Ile kosztuje stacja meteo?

Koszt zakupu stacji meteo może być drobnym wydatkiem lub sporą inwestycją. Wszystko zależy od naszych wymagań i oczekiwań względem wybranego urządzenia.

Stacje pogodowe z jednym zewnętrznym czujnikiem można kupić już za kilkadziesiąt złotych, natomiast modele z kilkoma miernikami to wydatek kilkuset złotych. Profesjonalne rozwiązania kosztują nawet kilka tysięcy złotych, ale są one przeznaczone przede wszystkim do użytku przemysłowego, kiedy pomiary muszą być wykonane bardzo dokładne.

Wybór przyrządu jest uwarunkowany osobistymi preferencjami. Należy dokładnie zastanowić się, jakiego modelu potrzebujemy, o jakich parametrach i funkcjach. Z reguły im bardziej zaawansowane urządzenie, tym wyższa cena.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub odwiedzenia naszego punktu sprzedażowego, który zlokalizowany jest w Krakowie. Przedstawimy naszą ofertę i postaramy się znaleźć stację meteo idealną dla Państwa potrzeb. W razie wątpliwości nasi konsultanci na pewno pomogą i odpowiedzą na wszystkie pytania.

Wyników 1 - 13 z 13

Stacja meteo HD52.3D

1. HD52.3D : anemometr ultradźwiękowy + przetwornik kierunku
2. HD52.3D4 : anemometr ultradźwiękowy + przetwornik kierunku + barometr
3. HD52.3DP : anemometr ultradźwiękowy + przetwornik kierunku + pyranometr
4. HD52.3DP4 : anemometr ultradźwiękowy + p

Szczegółowe dane techniczne...

stacja meteo WS700

Najnowsza stacja meteo serii WS700. Kompaktowa stacja pogody WS700-UMB służy do mierzenia temperatury powietrza, wilgotności względnej, intensywności, ilości i rodzaju opadów, ciśnienia barometrycznego, kierunku i prędkości wiatru oraz promieniowania słonecznego.

Szczegółowe dane techniczne...

Stacja meteo WXT520

WXT520 to zintegrowana stacja meteo, umożliwiająca pomiar sześciu parametrów określających warunki atmosferyczne. WXT520 mierzy prędkość i kierunek wiatru, opady atmosferyczne, ciśnienia barometryczne, temperaturę i wilgotność względną. Do pomiaru prędkości wiatru stacja meteorologiczna WXT520...

Szczegółowe dane techniczne...

Stacja meteo z wykrywaniem wyładowań

WS800 to kolejny element serii WS - profesjonalnych inteligentnych przetworników pomiarowych z wyjściem cyfrowym dla pomiarów środowiskowych. Zintegrowana konstrukcja z wentylowaną obudową zabezpieczającą przed promieniowaniem. Anemometr wykorzystuje 4 czujniki ultradźwiękowe wykonujące cykliczne...

Szczegółowe dane techniczne...

Stacje Lufft

temperatura powietrza (-50...60ºC), wilgotność względna 0...100% RH, intensywność opadów, wielkość kropli 0.3~5mm,typ opadów - deszcz/śnieg, ilość opadów, ciśnienie atmosferyczne 300...1200hPa (dokładność: ±1hPa) kierunek wiatru - ultradźwiękowa metoda 0

Szczegółowe dane techniczne...

Vaisala WXT530

Seria nowych przetworników meteo WXT531: opad WXT532: kierunek i prędkość wiatru WXT533: opad, kierunek i prędkość wiatru WXT534: ciśnienie barometryczne, temperatura, wilgotność WXT535: opad, ciśnienie barometryczne, temperatura, wilgotność WXT536: prędkość, kierunek,opad, ciśnienie...

Szczegółowe dane techniczne...