Profesjonalne urządzenia pomiarowe mierzące wilgotność materiałów budowlanych, są niezbędne w dużych zakładach przemysłowych, firmach budowlanych oraz w magazynach. Dzięki nim można uniknąć wysokich kosztów remontu i przeróbek w nieruchomości. Mierniki wilgotności materiałów budowlanych mają o wiele szersze zastosowanie w budownictwie, przemyśle, a także wykończeniach wnętrz.
Jak działa miernik wilgotności materiałów budowlanych?
Wilgotnościomierze budowlane to zaawansowane urządzenia pomiarowe, które umożliwiają weryfikację stopnia wilgotności składowanych materiałów budowlanych, a także już wzniesionych ścian i stropów. W praktyce rządzenia do pomiaru wilgotności budowlanej działają w następujący sposób:
- Nawiercamy zewnętrzną warstwę betonu do głębokości ok. 40% grubości powierzchni.
- Umieszczamy w otworze specjalną rurkę z tworzywa.
- Następnie wprowadzamy rurkę do urządzenia pomiarowego i dokonujemy odczytu wilgotności.
Wyniki pomiarów w przypadku betonowych powierzchni trzeba porównać z wymogami zamieszczonymi w normach praktyki budowlanej RT 14-10668.
Jak są zbudowane wilgotnościomierze do materiałów budowlanych?
Nowoczesne urządzenia pomiarowe mierzące wilgotność materiałów budowlanych są zbudowane z sześciu podstawowych elementów: obudowa, osłona z tworzywa sztucznego, przewód do sondy pomiarowej, uszczelniacze rurki pomiarowej, sonda mierząca wilgotność, plastikowa rurka pomiarowa.
Mierniki wilgotności ścian, stropów i materiałów budowlanych to dość proste w budowie urządzenia, ale gwarantujące wysoką dokładność pomiarową.
Jakie jest najpopularniejsze zastosowanie mierników wilgotności w budownictwie?
Mierniki wilgotności betonu, drewna i innych materiałów budowlanych znajdują szerokie zastosowanie w branży budowlanej. W praktyce zastosowanie mierników wilgotności w budownictwie sprawdza się w przypadku:
- drewnianych krokwi na konstrukcję dachu,
- stropów betonowych w budynkach mieszkalnych,
- murowanych i otynkowanych ścian,
- składowanych materiałów budowlanych np. w magazynie lub na terenie placu budowy.
Urządzenia do pomiaru wilgotności budowlanej są też wykorzystywane przez inspektorów budowlanych. Dzięki temu specjalista jest w stanie precyzyjnie ocenić czy wzniesiony budynek nadaje się do bezpiecznej eksploatacji.
Jakie parametry higrometrów budowlanych są kluczowe do wykonania precyzyjnego pomiaru wilgotności?
Kluczowym parametrem rzutującym na jakość miernika wilgotności materiałów budowlanych, ścian i stropów jest zakres pomiarowy. Topowe modele urządzeń są w stanie wyświetlać wyniki średnio od 6 do 100% wilgotności materiału.
Optymalnym rozwiązaniem do pomiaru wilgotności materiałów budowlanych jest metoda igłowa, bezinwazyjna, choć mierniki wilgotności budowlanej występują też w wersji z sondą wpinaną, a także sondą stykową.
Pozostałe parametry, które warto uwzględnić przed kupnem miernika do materiałów budowlanych to: waga urządzenia, wymiary, rodzaj zasilania, wielkość wbudowanej pamięci, sposób obsługi, typ wyświetlacza.