Katalog produktów

Kamery krótkofalowe

W tej kategorii produktów prezentujemy kamery termowizyjne krótkofalowe. Urządzenia te wykorzystują specyficzny zakres światła podczerwonego. Ich zdolność do przenikania przez niektóre materiały i substancje sprawia, że znajdują zastosowanie w szerokim spektrum dziedzin, począwszy od przemysłu po badania naukowe, oferując nowe możliwości w diagnozowaniu, monitorowaniu i kontroli procesów.

Czym są kamery termowizyjne krótkofalowe?

Krótkofalowe kamery termowizyjne (SWIR, Short-Wave Infrared), to urządzenia wykorzystujące zakres światła podczerwonego krótkofalowego do tworzenia obrazów na podstawie temperatury obiektów.

W przeciwieństwie do kamer termowizyjnych, które operują średnimi (MWIR) lub długimi (LWIR) falami w zakresie podczerwieni, kamery SWIR są w stanie wykrywać promieniowanie podczerwone tam, gdzie konieczne jest przenikanie przez niektóre materiały czy substancje, takie jak na przykład woda, szkło, płomienie, dym czy pył.

Dzięki zdolności do wykrywania różnic w temperaturze oraz do identyfikacji materiałów na podstawie ich unikalnych sygnatur w zakresie krótkofalowym, kamery SWIR znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki, w tym w przemyśle, medycynie, rolnictwie czy bezpieczeństwie.

Zastosowanie krótkofalowych kamer termowizyjnych

Zastosowanie kamer termowizyjnych krótkofalowych jest stosunkowo szerokie i obejmuje m.in. procesy związane z obróbką stali, w tym w szczególności obróbkę cieplną oraz hartowanie.

Krótkofalowe kamery termowizyjne w badaniach materiałowych pełnią funkcję pomiarową głównie dzięki możliwości współpracy z różnego rodzaju akcesoriami, np. ze wziernikami szklanymi lub kwarcowymi. Można na przykład za pomocą kamery krótkofalowej zmierzyć włókno wolframowe żarówki poprzez zewnętrzną bańkę szklaną.

Nietrudno zauważyć, że dodatkowe akcesoria zwiększają możliwości użytkowe termowizyjnych kamer krótkofalowych. Na przykład dostępna w ofercie Test-Therm kamera XI410MT może być opcjonalnie wyposażona w przedmuch soczewki, przesłonę zabezpieczającą soczewkę, obudowę chłodzoną wodą czy też w zestaw montażowy ułatwiający pracę stacjonarną urządzenia.

Oprogramowanie krótkofalowych systemów termowizyjnych

Kamery krótkofalowe dostępne w ofercie Test-Therm wyposażone są w oprogramowanie Optis PI Connect lub Optis PIX Connect. Oprogramowanie termograficzne pozwala na dokładną analizę i kompleksowe dokumentowanie danych termowizyjnych, zapewniając badanie temperatury w czasie rzeczywistym.

Umożliwia również zdalne sterowanie funkcjami kamery termowizyjnej i konfigurację indywidualnych poziomów alarmowych dla monitorowanego procesu. Zapewnia też ustawienie alarmów wizualnych lub dźwiękowych.

W zestawie poza samym urządzeniem i oprogramowaniem znajduje się także kabel USB, wyjście PIF ze złączką oraz miniaturowy statyw. Całość uzupełnia walizka o wysokim stopniu ochrony przed wodą oraz zapyleniem (IP67) (zawartość zestawu każdego modelu może się różnić).

Wysokotemperaturowa kamera termowizyjna wyposażona w detektor krótkofalowy 0.92 – 1.1 μm.
Szeroki zakres pomiarowy od 450°C do 1800°C bez podzakresów
Wyjście analogowe z czasem reakcji 1 ms
Pakiet oprogramowania zawierający obszerny SDK
Wysokotemperaturowa kamera termowizyjna wyposażona w detektor krótkofalowy 0.5 – 0.54 μm.
Szeroki zakres pomiarowy od 900°C do 2000°C bez podzakresów
Wysokotemperaturowa kamera termowizyjna
Wyposażona w detektor krótkofalowy 0.78 – 0.82μm.
Szeroki zakres pomiarowy od 575°C do 1900°C bez podzakresów
Zakresy temperatur: 475°C...1700°C (Xi 410 MT)
Przeznaczona do prcyzyjnego pomiaru temperatury poprzez płomień
Rozdzielczość optyczna / liczba klatek na sekundę (możliwość przełączania):
praca nieautonomiczna:
Ethernet: 320 x 240 pikseli przy 30 Hz (Xi 410 MT)
USB: 320 x 240 pikseli @ 5 Hz
praca autonomiczna:
320 x 240 pikseli @ 1.7 Hz
Xi 410 MT optyka: 11° x 8° (f = 20 mm) | 17° x 13° (f = 13 mm) | 29° x 21° (f = 8 mm) | 41° x 30° (f = 6 mm)