W tej kategorii produktów prezentujemy kamery termowizyjne krótkofalowe. Urządzenia te wykorzystują specyficzny zakres światła podczerwonego. Ich zdolność do przenikania przez niektóre materiały i substancje sprawia, że znajdują zastosowanie w szerokim spektrum dziedzin, począwszy od przemysłu po badania naukowe, oferując nowe możliwości w diagnozowaniu, monitorowaniu i kontroli procesów.
Czym są kamery termowizyjne krótkofalowe?
Krótkofalowe kamery termowizyjne (SWIR, Short-Wave Infrared), to urządzenia wykorzystujące zakres światła podczerwonego krótkofalowego do tworzenia obrazów na podstawie temperatury obiektów.
W przeciwieństwie do kamer termowizyjnych, które operują średnimi (MWIR) lub długimi (LWIR) falami w zakresie podczerwieni, kamery SWIR są w stanie wykrywać promieniowanie podczerwone tam, gdzie konieczne jest przenikanie przez niektóre materiały czy substancje, takie jak na przykład woda, szkło, płomienie, dym czy pył.
Dzięki zdolności do wykrywania różnic w temperaturze oraz do identyfikacji materiałów na podstawie ich unikalnych sygnatur w zakresie krótkofalowym, kamery SWIR znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki, w tym w przemyśle, medycynie, rolnictwie czy bezpieczeństwie.
Zastosowanie krótkofalowych kamer termowizyjnych
Zastosowanie kamer termowizyjnych krótkofalowych jest stosunkowo szerokie i obejmuje m.in. procesy związane z obróbką stali, w tym w szczególności obróbkę cieplną oraz hartowanie.
Krótkofalowe kamery termowizyjne w badaniach materiałowych pełnią funkcję pomiarową głównie dzięki możliwości współpracy z różnego rodzaju akcesoriami, np. ze wziernikami szklanymi lub kwarcowymi. Można na przykład za pomocą kamery krótkofalowej zmierzyć włókno wolframowe żarówki poprzez zewnętrzną bańkę szklaną.
Nietrudno zauważyć, że dodatkowe akcesoria zwiększają możliwości użytkowe termowizyjnych kamer krótkofalowych. Na przykład dostępna w ofercie Test-Therm kamera XI410MT może być opcjonalnie wyposażona w przedmuch soczewki, przesłonę zabezpieczającą soczewkę, obudowę chłodzoną wodą czy też w zestaw montażowy ułatwiający pracę stacjonarną urządzenia.
Oprogramowanie krótkofalowych systemów termowizyjnych
Kamery krótkofalowe dostępne w ofercie Test-Therm wyposażone są w oprogramowanie Optis PI Connect lub Optis PIX Connect. Oprogramowanie termograficzne pozwala na dokładną analizę i kompleksowe dokumentowanie danych termowizyjnych, zapewniając badanie temperatury w czasie rzeczywistym.
Umożliwia również zdalne sterowanie funkcjami kamery termowizyjnej i konfigurację indywidualnych poziomów alarmowych dla monitorowanego procesu. Zapewnia też ustawienie alarmów wizualnych lub dźwiękowych.
W zestawie poza samym urządzeniem i oprogramowaniem znajduje się także kabel USB, wyjście PIF ze złączką oraz miniaturowy statyw. Całość uzupełnia walizka o wysokim stopniu ochrony przed wodą oraz zapyleniem (IP67) (zawartość zestawu każdego modelu może się różnić).