Katalog produktów

Zawartość wody w drewnie

Drewno jest surowcem o bardzo szerokim zastosowaniu. Jest ono szczególnie chętnie wykorzystywane we wszelkiego typu projektach budowlanych. W tym przypadku niezwykle ważne jest jednak to, aby ten materiał budulcowy miał odpowiednie właściwości. Oprócz tego, jak twarde jest drewno, duże znaczenie ma również poziom jego wilgotności. Dlatego też każdy specjalista powinien posiadać dobrej jakości wilgotnościomierz do drewna.

Dlaczego zawartość wody w drewnie ma znaczenie?

Zbyt duża ilość wody w drewnie może wpływać negatywnie na jego właściwości. Może ono między innymi pęcznieć albo się kurczyć, co w efekcie doprowadzi do tego, że będzie ono po prostu nieszczelne. Jak można się domyślić, ma to więc ogromne znaczenie dla każdego profesjonalisty, który zamierza użyć takiego surowca.

Bardzo dokładne określenie zawartości wody w drewnie jest kluczowym elementem wyboru materiału, który będzie wykorzystany np. do budowy domu albo ułożenia podłogi.

Wilgotność drewna zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest jego nasiąkliwość, a więc zdolność drewna do wchłaniania wody. Kolejnym jest higroskopijność surowca, czyli to jak dużo wilgoci z powietrza jest w stanie wchłonąć konkretny materiał. Co więcej, wilgotność drewna może też zależeć od tego, kiedy dokładnie nastąpiło ścięcie drzewa.

Co to jest miernik wilgotności drewna?

Miernik wilgotności drewna (wilgotnościomierz) to niewielkich rozmiarów urządzenie pomiarowe, które pozwala w dość precyzyjny sposób określić poziom wilgotności w badanym materiale.

Tego typu mierniki bardzo często są też wyposażone w funkcje pozwalające zmierzyć zawilgocenie innych surowców niż drewno. Sprzęt ten zwykle można ustawić na wykonywanie pomiarów w zależności od gatunku drzew, z jakich został pozyskany budulec.

Z mierników wilgotności może korzystać tak naprawdę każdy. Na co dzień są one jednak najbardziej przydatne w pracy specjalistów, na przykład działających w branży związanej z produkcją wyrobów z drewna, czy też w przemyśle drzewnym albo w leśnictwie.

Są on też bardzo przydatnym urządzeniami w pracy stolarzy, dekarzy, inspektorów budowlanych, posadzkarzy oraz firm budowlanych i remontowych.

Jaki wilgotnościomierz do drewna wybrać?

Obecnie w sprzedaży znajdziemy wiele różnych urządzeń tego typu. Jaki miernik wilgotności drewna wybrać, aby spełnił on nasze oczekiwania?

Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim to jakiego typu surowce będziemy poddawać badaniu oraz jaki jest zakres pomiarowy urządzenia. Niezwykle istotna jest też dokładność wykonywanego przez miernik pomiaru.

Wybierając wilgotnościomierz do drewna, zastanówmy się też nad tym, w jakich warunkach będzie on używany. Jeśli jest to miejsce o dużym zapyleniu, w którym łatwo o uszkodzenie urządzenia, warto decydować się na szczelne produkty z wytrzymałą obudową. Jakość wykonania takiego sprzętu jest kluczowa, gdy zamierzamy z niego intensywnie korzystać na co dzień.

Moistec 2w1 - Wilgotność drewna - wilgotność budynku
Zastosowanie: drewno 6 grup wstępnie predefiniowanych | Wymiary: 120x60x25 mm | Waga: 175 g Głębokość pomiaru: 0.5 - 40 mm | Zakres pomiaru: 2% - 99% | Grupa drewna: 1 - 6 | Gęstość materiału: 350 - 670 kg/m³ |
Bezinwazyjny miernik wilgotności drewna EcoScan 10. Przeznaczony do pomiarów wilgotności produktów z drewna
Najnowszy higrometr do pomiaru zawartości wody w drewnie i w materiale budowlanym. Głębokość skanowania do 20mm

Pomiar zawartości wody w procesie suszenia drewna
Wytrzymałe elektrody śrubowe ze stali nierdzewnej
Kompensacja temperatury
Dwa wyjścia 0-10 V i 4-20 mA
Interfejs cyfrowy RS485 Modbus RTU

Zastosowanie: drewno 21 grup wstępnie predefiniowanych |
Wymiary: 120x60x25 mm |
Waga: 215 g
Głębokość pomiaru: 0.5 - 40 mm |
Zakres pomiaru: 2% - 30% |
Grupa drewna: 1 - 23 |
Gęstość materiału: 175 – 1075 kg/m³
Stopień ochrony obudowy: IP40
Certyfikat kalibracji producenta w zestawie
Zastosowanie: drewno 21 grup wstępnie predefiniowanych | Wymiary: 124x71x30 mm | Waga: 175 g Głębokość pomiaru: 5 - 40 mm | Zakres pomiaru: 2% - 99% | Grupa drewna: 1 - 21 | Gęstość materiału: 200 - 1050 kg/m³ |

Przenośne mierniki wilgotności
pomiaru wilgotności ścian, posadzek, tynku, betonu, drewna
Metoda: pojemnościowa, konduktometryczna, higrometryczna