Katalog produktów

Liczniki cząstek, generatory aerozolu i fotometry

Monitorowanie i kontrola stanu powietrza są istotne na bardzo wielu płaszczyznach. Służą do tego specjalne liczniki cząstek. Są to zazwyczaj niewielkie i lekkie przenośne urządzenia, które mają szerokie zastosowanie.

Wykorzystuje się je między innymi w przemyśle lotniczym, farmaceutycznym, w laboratoriach czy też przy wydobyciu ropy oraz gazu. Przyrządy te umożliwiają dokładny pomiar, a intuicyjne menu pozwala na szybką i bezproblemową obsługę. Z kolei pamięć urządzenia daje możliwość zarejestrowania bardzo wielu wyników.

Nierzadko do liczników można dokupić również sondy pomiaru prędkości, temperatury i wilgotności.

Do czego służą liczniki cząstek?

Liczniki cząstek służą przede wszystkim ocenie jakości powietrza, zarówno zdalnej, jak i ręcznej. Dzięki nim można monitorować warunki środowiskowe, śledzić źródła i emisje zanieczyszczeń oraz poziom wilgotności i temperatury.

Pozwalają także na testowanie szczelności i skuteczności filtrów powietrza oraz instalacji wentylacyjnych, zwłaszcza w pomieszczeniach, które bezwzględnie powinny spełniać najwyższe normy czystości.

Wiele liczników posiada dodatkowo funkcje archiwizacji, analizy i raportowania danych, co pozwala kontrolować stan powietrza w szerszej perspektywie czasowej.

Jak działa licznik cząstek?

Część liczników działa w oparciu o wysokiej jakości, bardzo czułe sensory cząstek. Wyłapuje je z powietrza, a następnie analizuje. Istnieją przyrządy o różnym spektrum wykrywalności – od tych niezwykle dokładnych, wykrywające nawet najmniejsze cząsteczki, po te najbardziej podstawowe.

Inny rodzaj liczników wyposażony jest w diody, będące elementem czujnika optycznego, który wykrywa i zlicza cząstki. W obu przypadkach użytkownik ma możliwość sprawdzenia wyników pomiaru na wyświetlaczu urządzenia. Wiele urządzeń pozwala na przechowywanie danych w pamięci, celem dokonania zbiorczej analizy, a także umożliwia drukowanie wyników pomiaru.

Montaż licznika cząstek

Obok przenośnych modeli, które można obsługiwać ręcznie, istnieją również liczniki cząstek wymagające instalacji. Montaż to czynność szybka i prosta. Przyrząd można osadzić na statywie, maszcie, ścianie lub samochodzie. Ich obudowy cechują się wysoką wytrzymałością i zdają egzamin w większości środowisk. Dane z urządzenia mogą być przechowywane i analizowane w prostym oprogramowaniu. Tego rodzaju liczniki można kontrolować i programować w sposób zdalny.

Dodatkowe funkcje liczników

Szeroki wybór na rynku liczników cząsteczek pozwala na dokładne dopasowanie urządzenia do potrzeb klienta. Istnieją rozwiązania bardzo proste, których jedyną funkcją jest monitorowanie stanu powietrza, ale dostępne są także sprzęty wzbogacone o funkcję kontrolowania wilgotności oraz temperatury. Niektóre liczniki posiadają także wbudowane drukarki, systemy alarmów dźwiękowych i pojemne akumulatory, pozwalające na kilka godzin pracy.

Generatory aerozolu

Podczas tego typu pomiarów bardzo przydatne są również generatory aerozolu. Te z serii Compact Aero 1300 i 5000 przeznaczone są do wytwarzania aerozoli testowych o znanym stężeniu i rozkładzie cząstek. W tej kategorii można wyróżnić dwa modele tego urządzenia. Różnią się one między sobą pojemnością zbiornika. Co ważne, każdy z tych generatorów posiada swoje trzy podtypy.

liczniki cząstek

Pomiar równoległy do 3 wielkości cząstek
Pobór próbki 0.1CFM (2.83l/min)
W standardzie 0.3 - 5 µm, oraz wybieralny spośród: 0.5, 1.0, 2.0, 2.5µm
Programowalny czas poboru próbki do 99min.

Laserowy licznik cząstek.
6 kanałów: 0.3, 0.5, 0.7, 1, 2 i 5µm
Pobór próbki 0.1CFM (2.83l/min)
Pomiar kumulacyjny i różnicowy.
Interfejs USB.
Pamięć 10000 pomiarów z rejestracją.
Funkcje automatyczne.

212-1 zakres pomiarowy: od 0.5...10μm
212-2 zakres pomiarowy: od 0.3...10μm
Programowany zakres pomiarowy
Do zastosowań na zewnątrz budynku
Przełącznik miejsc pomiarowych umożliwiający pobór próbek do 32 punktów z wykorzystaniem jednego licznika cząstek

Reduktor ciśnienia z 8.27bar do otoczenia
Pobór próbki 28.3l/min lub 2.83l/min
Przeznaczony do pomiarów zgodnych z ISO8573-1 i SEMI E49.8

Fotometr do pomiarów integralności filtrów HEPA
Pobór próbki 1CFM = 28.3l/min
- Najmniejszy termiczny generator aerozolu na rynku<br>
- Wiodący w swojej klasie zakres mocy wyjściowej<br>
- Podwójne napięcie (do wyboru 110/230v 50/60Hz)<br>
- Sterownik wieloprzepływowy (Ondina, PAO, Durasyn)<br>
- Szybki czas nagrzewania<br>
- 5 lat gwarancji na części<br>
Laserowy licznik cząstek.
6 kanałów: 0.30 | 0.5~ 10µm
Pobór próbki 28.3 | 50 | 100l/min
Pomiar kumulacyjny i różnicowy.
Interfejs USB i Ethernet, wifi, NFC
Pamięć 250 000 pomiarów z rejestracją.
Funkcje automatyczne.

Aerozol zgodny jest z  EN-ISO 14644-3 Sect C.6.3.
Dostępne są dwa modele różniące się pojemnością zbiornika: (1300 i 5000).
Dodatkowo w zależności od mocy elementu grzejnego każdy z dwóch w/w generatorów posiada 3 typy:
0.6kW - 0...166 000µg/s
1.1kW - 0...466 000µg/s
2.2kW - 0...850 000µg/s