Katalog produktów

Pyłomierze zewnętrzne

Dostępne w tej kategorii produktów pyłomierze zewnętrzne to profesjonalne urządzenia, które służą do dokładnych pomiarów stężenia pyłów w powietrzu w czasie rzeczywistym. Nadają się zarówno do montażu na ścianie, jak i na maszcie, a większość z nich może działać samodzielnie lub współpracować z innymi urządzeniami meteorologicznymi.

Do czego służą pyłomierze zewnętrzne?

Pyłomierze zewnętrzne dostępne w naszej ofercie służą do pomiarów ilości pyłów zawieszonych w powietrzu. W zależności od modelu, urządzenia mogą mierzyć ilość pyłów o następujących frakcjach:

  • PM10 (cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów),
  • PM4 (cząstki o średnicy mniejszej niż 4 mikrometry),
  • PM2.5 (cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra),
  • PM1 (cząstki o średnicy mniejszej niż 1 mikrometr).

Stacje mierzą stężenie cząstek stałych wykorzystując fotometryczną metodę pomiaru, z zastosowaniem wysokiej czułości nefelometru.

Nefelometr, czyli punktowy fotometr jest urządzeniem, które służy do pomiaru cząstek zawieszonych w badanej próbce. Oznaczenie ilościowe zawiesiny odbywa się przez pomiar natężenia światła przepuszczanego przez próbkę powietrza.

Oczywiście pyłomierze odznaczają się różnym zakresem pomiarowym, np. od 0 do 100 mg/m3 czy od 0 do 500mg/m3, w zależności od modelu.

Wszystkie oferowane przez nas pyłomierze współpracują z komputerami zewnętrznymi pozwalającymi na przetwarzanie danych dostarczanych przez urządzenia.

Gdzie znajdują zastosowanie pyłomierze?

Oczywistym wydaje się być pomiar ilościowy pyłów zawieszonych dla celów monitoringu jakości powietrza w kontekście ochrony zdrowia publicznego.

Zastosowanie pyłomierzy jest jednak dużo szersze. Urządzenia stosowane są również w:

  • automatyce budynków,
  • instalacjach filtrujących powietrze, m.in. w budynkach wielorodzinnych, obiektach użyteczności publicznej czy przemysłowych,
  • przemyśle, w celu kontroli zróżnicowanych procesów przemysłowych,
  • systemach ostrzegawczych, informujących o wzroście zapylenia powyżej dopuszczalnej normy,
  • wojskowości.

W ramach nadzoru nad jakością powietrza, pyłomierze pozwalają na monitorowanie stanu emisji pyłu drogowego oraz dostarczają danych do badań nad wpływem cząstek stałych na zdrowie społeczne. Mogą być używane do sprawdzania skuteczności różnego rodzaju filtrów, a także do monitorowania powietrza przez służby ratownicze.

Czy pyłomierze zewnętrzne mogą być stosowane wewnątrz obiektów?

Pyłomierze dostępne w naszej ofercie przeznaczone są do zastosowań zewnętrznych. Wyposażono je w obudowy, które chronią urządzenie przed negatywnym skutkiem działania czynników atmosferycznych, a także w grzałkę. Dzięki temu pyłomierze są w stanie pracować w szerokim zakresie temperatur od -20 do +70°C (każdy model ma inny zakres temperatury pracy), a także mimo dużej wilgotności otoczenia. Ich tolerancja wynosi od 0 do 90, a nawet 95% RH bez kondensacji (w zależności od modelu).

Warto podkreślić, że mimo stosowanego powszechnie nazewnictwa, część z pyłomierzy zewnętrznych nadaje się także do pomiarów cząstek stałych we wnętrzach.

Kategoria: Pyłomierze

Stacja monitoringu zapylenia ES-642
Zakres pomiarowy: 0...100mg/m3
Cząstki zliczane: 0.1 do 100μm
Pomiar temperatury i wilgotności i ciśnienia barometrycznego

Kategoria: Pyłomierze

MetOne ES-405 pyłomierz z podgrzewaniem
Pomiar równoległy: PM10, PM4, PM2,5 i PM1
Dostęp do danych poprzez opcjonalną chmurę

Kategoria: Pyłomierze

Pyłomierz zewnętrzny PMSense
Zakres 0…1000μg/m3 dla PM1.0,PM2.5 i PM10
W opcji pomiar CO2
Wyjście cyfrowe Modbus RTU