Radiowe rejestratory temperatury i wilgotności pozwalają na łatwy pomiar i zapis rozmaitych parametrów środowiskowych. Opierają się na transmisji bezprzewodowej, dlatego stanowią urządzenia niezwykle łatwe w aplikacji niezależnie od istniejącej infrastruktury.
Czym są radiowe rejestratory temperatury i wilgotności?
Dataloggery radiowe temperatury i wilgotności to urządzenia, które służą do rejestrowania danych z czujników i przekazywania ich za pomocą transmisji radiowej do centralnego systemu monitorowania lub bezpośrednio do odbiornika danych.
Rejestratory mogą mierzyć różnorodne parametry, takie jak m.in.:
- temperatura,
- wilgotność,
- ciśnienie atmosferyczne,
- poziom dwutlenku węgla,
- poziom tlenku węgla,
- natężenie oświetlenia,
- poziom promieniowania UVA.
Urządzenia oferowane w Test-Therm, w zależności od konkretnego modelu, mogą współpracować z komputerem bezpośrednio (odbiornik zestawu posiada złącze USB wpinane bezpośrednio w złącze komputera) lub za pośrednictwem sieci GSM.
W tym drugim przypadku można na bazie dataloggerów i innych komponentów zbudować system transmitujący dane na duże odległości.
Jak działają radiowe rejestratory temperatury i innych parametrów?
Rejestratory radiowe komunikują się za pomocą kabla z czujnikami służącymi do detekcji określonych parametrów (wilgotności, temperatury etc.).
Następnie wysyłają drogą radiową zebrane dane do jednostki centralnej, którą może stanowić zarówno komputer przemysłowy, jak i zwykły komputer komercyjny z odpowiednim oprogramowaniem. W jednostce centralnej dane są odczytywane, zbierane i analizowane.
Rejestratory dostępne w Test-Therm mogą być przeznaczone do komunikacji lokalnej, np. w obrębie jednego budynku czy zespołu budynków zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie.
Zastosowanie radiowych rejestratorów temperatury (wilgotności, ciśnienia itd.) jest jednak szersze dzięki możliwości połączenia za pomocą dodatkowych komponentów współpracujących z siecią internet.
Zalety stosowania radiowych rejestratorów temperatury
Dzięki wykorzystaniu zalet transmisji bezprzewodowej, dataloggery radiowe umożliwiają monitorowanie warunków w trudno dostępnych miejscach lub na obszarach, gdzie użycie przewodów byłoby niepraktyczne lub zbyt kosztowne.
Z uwagi na zastosowanie technologii bezprzewodowej, rejestratory idealnie wpasowują się w już istniejące środowisko pracy, eliminując potrzebę rozbudowanej infrastruktury okablowania. To przekłada się na znaczne oszczędności, zarówno w kontekście czasu potrzebnego na montaż, jak i kosztów związanych z inwestycją oraz konserwacją tradycyjnych systemów.
Dodatkowo, elastyczność konfiguracji oraz zdalny odczyt i analiza danych sprawiają, że dataloggery radiowe znajdują szerokie zastosowanie w różnych sektorach – od rolnictwa, przez przemysł, po badania naukowe i monitoring środowiskowy, zapewniając kompleksowe rozwiązanie do efektywnego zarządzania odpowiednimi parametrami.