Pomiary temperatury za pomocą podczerwieni
Termografia jest dość młodą, ale coraz popularniejszą metodą pomiaru temperatury urządzeń. Umożliwia tym samym sprawne przeprowadzanie diagnostyki w zakresie mechaniki, elektryki czy termoizolacji. Jest także wykorzystywana m.in. przez wojsko, w medycynie lub przez filmowców.
Różnica temperatur z lotu ptaka
Drony są już powszechnie wykorzystywane w filmie, ale kamery termograficzne to głównie domena filmów przyrodniczych. Szukając na dużym obszarze np. rzadko występujących zwierząt, można skorzystać z termowizji, dzięki czemu szybciej znajdziemy poszukiwany obiekt. Po drony sięgają także coraz częściej grupy poszukiwawcze. Dzięki tej metodzie mogą łatwo odnaleźć zaginioną lub poszukiwaną osobę. Warto wziąć pod uwagę zestaw OPTRIS PI640 LW oraz komputer NetBOX, charakteryzujące się niewielką wagą oraz pozwalające na dodawanie dowolnej liczby punktów lub obszarów, na których chcemy zmierzyć temperaturę.
Rozszerz możliwości kamer
Termografia aktywna pozwala na wykrycie wad w warstwie powierzchniowej poprzez stymulację cieplną badanego materiału oraz jej wpływie na konkretny materiał. W tym celu wykorzystuje się moduł TLIM, wykorzystujący teorię fal termicznych, oraz kamerę termowizyjną (np. PI 400), która nagrywa i pozwala na obserwację pola termicznego badanego materiału.
Zawsze na swoim miejscu
Długotrwałe pomiary termograficzne wymagają sprzętu, który będzie ustawiony na konkretny cel. W związku z tym nie może on się przemieścić. Bez względu na to, czy pomiar jest dokonywany wewnątrz, czy na zewnątrz, należy zdecydować się na urządzenie, które pozwala na trwałe przymocowanie go w dedykowanym miejscu. Dobrze sprawdzą się kamery stacjonarne, m.in. Optris Xi 400 lub S30.