Opady atmosferyczne mierzone są deszczomierzem (pulwiometrem) bądź pluwiografem, który służy do mierzenia intensywności ciekłych opadów w różnych przedziałach czasowych. Jednostką pomiaru opadów deszczu są milimetry słupa wody bądź litry przypadające na metr kwadratowy powierzchni w ciągu doby. Mówiąc prościej, wielkość 1 mm opadu jest równa 1 litrowi wody na powierzchni 1 metra kwadratowego.
Do opadów docierających na Ziemię możemy zaliczyć: deszcz, mżawkę, opady śniegu, grad, a także krupy.
Aby pomiar opadów był dokładny warto zadbać o to, aby deszczomierze były rozmieszczone jak najgęściej. Urządzenie nie może być osłonięte. Jego górna część: wlot powinna znajdować się 1 metr nad gruntem. Pomiary opadów atmosferycznych wykonywane są raz na dobę o godzinie 7:00. Zapisuje się je w dzienniku pomiaru opadów atmosferycznych jako te, które wystąpiły dzień wcześniej.
Narzędzia do pomiaru opadów atmosferycznych
W naszej ofercie znaleźć można deszczomierze całkowicie odporne na korozję. Urządzenia występują w dwóch wersjach z podgrzewaniem lub bez. Podgrzewane zapewniają właściwy pomiar w warunkach zimowych i zapobiegają gromadzeniu się śniegu i lodu. Ilość zgromadzonego płynu w narzędziu pomiarowym wskazywana jest przez liczbę wypróżnień zbiornika, rejestrowanych jako impuls przy każdym obrocie naczynia. Naczynie wylewa płyn w momencie osiągnięcia wskazanego poziomu. Na liczniku rejestrowany jest impuls odpowiadający wskazanemu poziomowi.
W ofercie test-therm znajdują się też radarowe urządzenia do pomiaru opadów. Do pomiaru wykorzystują w czujnik Dopplera. Rejestruje on prędkość opadania kropli deszczu. W jaki sposób? Poprzez korelację wielkości kropli deszczu oraz ich prędkości. Czujniki radarowe mogą być wykorzystywane także do pomiaru intensywności opadów. Są one bardzo dokładne i pozwalają zaklasyfikować zmierzony opad do następujących typów: deszcz, śnieg, grad, deszcz ze śniegiem, marznący deszcz.
Zarówno deszczomierze, jak i czujniki radarowe nadają się do pomiaru opadów deszczu i śniegu. W przypadku śniegu pomiar przeprowadzany jest na wodzie uzyskanej po jego stopieniu.