Katalog produktów

Ultradźwiękowe

Prawidłowe działanie i bezpieczeństwo różnego typu instalacji zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest zachowanie właściwego poziomu napełnienia zbiorników. Ważne jest zatem, aby stale lub regularnie dokonywać niezbędnych pomiarów, które pozwolą nam kontrolować sytuację i reagować, gdy zajdzie taka potrzeba. Obecnie na rynku istnieje sporo rozwiązań, które w dużym stopniu ułatwiają przeprowadzanie takich pomiarów. Wśród tych najlepszych należy jednak wymienić przede wszystkim ultradźwiękowe przetworniki poziomu, które dają bardzo precyzyjne wyniki.

Jak działa ultradźwiękowy przetwornik poziomu?

Zasada działania mierników tego typu opiera się na pomiarze czasu przelotu fali ultradźwiękowej. Urządzenie to generuje, a następnie poprzez specjalny czujnik wysyła impulsy ultradźwiękowe, które są skierowane w głąb konkretnego zbiornika. Wiązka ultradźwiękowa odbija się od powierzchni cieczy i wraca do przetwornika.

Urządzenie to pozwala w ten sposób zebrać niezbędne dane dotyczące poziomu medium, by następnie dokonać potrzebnych nam obliczeń. Odległość od urządzenia do powierzchni medium jest wyznaczana na podstawie pomiaru czasu przelotu impulsu ultradźwiękowego między głowicą a powierzchnią cieczy.

Jest to metoda, która pozwala szybko i łatwo uzyskać dane na temat aktualnego poziomu napełnienia zbiornika w zautomatyzowany sposób.

Ultradźwiękowe przetworniki poziomu - zastosowanie

Metoda wykorzystująca ultradźwięki do określenia poziomu napełnienia zbiorników jest szczególnie chętnie wykorzystywana wszędzie tam, gdzie nie można lub nie powinno się doprowadzać do bezpośredniego kontaktu z medium.

Często jest to związane między innymi z faktem, iż tego typu medium może być silnie agresywne chemicznie lub też po prostu oblepiające. Wówczas zastosowanie bardziej tradycyjnych metod nie jest możliwe.

Ultradźwiękowy pomiar poziomu jest wykorzystywany w wielu różnorodnych branżach. Bardzo często z metody tej korzysta się zwłaszcza podczas kontroli instalacji będących częścią gospodarki wodno-ściekowej.

Chętnie jest ona też stosowana w przemyśle chemicznym oraz wydobywczym. Tak naprawdę zastosowanie ultradźwiękowych przetworników poziomu może być dobrym rozwiązaniem w przypadku niemal każdego zbiornika.

Czy warto korzystać z ultradźwiękowych przetworników poziomu?

Specjaliści zajmujący się profesjonalnymi pomiarami poziomu napełnienia najróżniejszych zbiorników jasno wskazują na to, że metoda zakładająca ich wykonywanie przy pomocy ultradźwięków ma mnóstwo zalet.

Przede wszystkim jest ona bezpieczna, gdyż wyróżnia ją bezkontaktowość oraz nieinwazyjność. Jednocześnie otrzymywane w ten sposób wyniki są bardzo precyzyjne, co oczywiście jest niezmiernie ważne właściwie w każdej branży.

Wykonanie pomiaru zajmuje dosłownie chwilę i nie generuje szczególnie wysokich kosztów, a zatem metoda ultradźwiękowa oszczędza nasz czas oraz pieniądze.

Co więcej, pomiary dokonywane przy pomocy ultradźwiękowych przetworników poziomu są też wolne od zależności związanych z tym, jakie właściwości ma konkretna ciecz. Nie ma więc znaczenia między innymi to, jak gęste jest badane medium. Z łatwością można bowiem dobrać urządzenie dopasowane do naszych aktualnych potrzeb.

Kategoria: Poziom
Przetwornik poziomu ultradźwiękowy
Wykonanie FM (EXd)
Zakresy: do 7.5m | 10m