Pirometry do pomiaru płynnych metali to urządzenia bezdotykowe, które znajdują zastosowanie w przemyśle i w laboratoriach. Ten rodzaj narzędzi pomiarowych jest przystosowany do pracy w trudnych warunkach – zwłaszcza w wysokich temperaturach. Pirometry stacjonarne do płynnych metali sprawdzają się głównie w przemyśle hutniczym, produkcyjnym, a także w zakładach zajmujących się odlewaniem form z metali żelaznych, nieżelaznych oraz ich stopów.
Jak działają pirometry stacjonarne do pomiaru temperatury w odlewniach?
Zasada działania przemysłowych pirometrów stacjonarnych do płynnych metali jest dość prosta:
- Najpierw odbywa się detekcja promieniowania podczerwonego, aby zmierzyć jego intensywność.
- Kolejny krok to konwersja odczytanego promieniowania na wartości temperaturowe.
- Na koniec przeprowadzana jest dodatkowa kalibracja i korekta wyników, aby te były jak najprecyzyjniejsze.
Stacjonarne pirometry do hutnictwa umożliwiają stałą kontrolę procesów wytapiania metali, a także monitorowanie temperatury form, aby te były trwałe i nie pękały już na etapie produkcji.
Optyka pirometru jest zbudowana z soczewki i osłony, które są dostosowane do określonego współczynnika transmisyjności promieniowania. Pirometry do pomiaru płynnych metali w zamkniętych przestrzeniach np. w reaktorach, piecach i komorach próżniowych muszą mieć dostęp do okna pomiarowego. Wtedy wartość transmisyjna okna musi być zgodna z czułością widmową pirometru.
Jak wybrać pirometry stacjonarne do pomiaru temperatury w przemyśle metalowym?
Przed wyborem pirometru stacjonarnego do płynnych metali warto dokładnie przeanalizować wszystkie parametry techniczne tego typu urządzeń. Najważniejsze aspekty, które determinują opłacalność inwestycji w konkretny model pirometru do pomiaru płynnych metali to:
- zakres temperatur pomiarowych,
- typ optyki,
- zakres widmowy,
- czas reakcji,
- klasa odporności głowicy na wysokie temperatury bez układu chłodzenia,
- rodzaj lasera,
- cena.
To podstawowe czynniki, które są istotne podczas składania zamówienia na pirometry stacjonarne do pomiaru temperatury metali w hutnictwie, przemyśle, produkcji, a także w innych branżach zajmujących się przetwórstwem metali.
Wysokiej klasy urządzenie pomiarowe powinno dawać możliwość pracy w temperaturach pomiarowych od 1000 do 5000 stopni Celsjusza. Dodatkowo optymalny czas reakcji to taki na poziomie 1 ms, natomiast głowica powinna być odporna na oddziaływanie ciepła do 85 stopni Celsjusza.
Co wpływa na ceny pirometrów stacjonarnych do pomiaru temperatury płynnego metalu?
Rozróżniamy kilka czynników, które rzutują na całkowite koszty inwestycji w pirometry do ciekłych metali. Kluczowe elementy to materiał wykonania urządzenia, jakość zastosowanej optyki, a także zakres pomiarowy do analizowania temperatury metali ciekłych.
Im precyzyjniejsze pirometry do pomiaru płynnych metali, tym wyższa cena zakupu urządzenia. Niemniej jednak wysoki zakres spektralny pozwala na wyeliminowanie licznych błędów pomiarowych spowodowanych zmiennością współczynnika emisyjności i absorpcji atmosferycznej.