Anemometr to popularne i dokładne urządzenie pomiarowe, dzięki któremu zmierzyć można prędkość przepływu wiatru, powietrza i gazów. Dostępne modele posiadają również dodatkowe funkcje pomiaru temperatury czy ciśnienia. Są to zarówno urządzenia mobilne o rozmiarach poręcznych i kompaktowych, jak i duże stacjonarne mechanizmy współpracujące z całymi systemami wentylacyjnymi na stałe.
Anemometry zastosowanie
Prędkość wiatru oraz przepływu jest ważnym elementem podczas kontroli i działania układów. Takie pomiary wykonywane są również na otwartych przestrzeniach oraz mechanizmach wydechowych. Anemometry stosuje się, aby potwierdzić sprawność systemu lub wykryć ewentualne nieprawidłowości. Urządzenia te świetnie sprawdzają się również w celu określenia przeciągów.
Jak działa anemometr?
Anemometr mierzy ilość metrów sześciennych powietrza (lub innego gazu), która wydostaje się przez wylot wentylacji szybu w ciągu sekundy lub minuty. Zazwyczaj urządzenia te mierzą jednocześnie poziom wilgotności i temperatury, zarówno w stopniach Celsjusza, jak i Fahrenheita. Wiele z nich wyposażonych jest dodatkowo w pirometry odpowiedzialne za pomiar temperatury otoczenia.
Różne rodzaje anemometrów
W zależności od miejsca przeznaczenia, posiadanych funkcji czy udogodnień użytkowania, wyróżnić można następujące rodzaje anemometrów:
Łopatkowy, zwany także wiatraczkowym lub skrzydełkowym
To niewielki wiatraczek osadzony w obudowie lub podłączony za pomocą przewodu do licznika obrotów. Dzięki niewielkim rozmiarom i wygodzie użytkowania świetnie sprawdzi się w dokonywaniu pomiarów bardzo małych prędkości. Powszechnie wykorzystywany w ogrodach i podczas określania prądów powietrznych budynków.
Cieplno-oporowy
Poza szybkością przepływu powietrza mierzy również jego temperaturę oraz inne wielkości. Ten typ urządzenia ma zwartą budowę, często wyposażony jest również w wysięgnik teleskopowy, co zapewnia pomiar w miejscach trudno dostępnych lub znajdujących się w pewnej odległości. Anemometry cieplno-oporowe są bardzo wrażliwe. Z powodzeniem mierzą nawet najniższe prędkości powietrza (zakres zaczyna się już od 0,15 m/s).
Ciśnieniowy, zwany też rurką Pitota
Podczas pomiaru wykorzystuje zmianę ciśnienia w poruszającym się płynie. Wyposażony jest w wygiętą pod kątem 90 stopni rurkę, która umieszczana jest w przewodzie i jednocześnie podłączana do manometru różnicowego. Zmierzona wartość to suma ciśnienia statycznego (panującego w przewodzie) oraz dynamicznego (spiętrzenia ciśnienia, które wywołane zostało zahamowaniem strugi). W ten sposób urządzenie mierzy ciśnienie całkowite.
Dźwiękowy i ultradźwiękowy
Wykorzystuje podczas pomiaru wysyłane impulsy akustyczne. Te następnie odbiera niewielki odbiornik, który analizuje czas drogi impulsu od jednego do drugiego przetwornika (sensora). Tego typu anemometry nie posiadają części ruchomych i są odporne na działanie skrajnych temperatur. To urządzenia bardzo wytrzymałe mechanicznie, dlatego często montowane są na turbinach wiatrowych.