Katalog produktów

Wilgotnościomierz do zboża

Wilgotnościomierze do zboża dostępne w ofercie Test-Therm to precyzyjne i nieskomplikowane w obsłudze urządzenia przydatne w rolnictwie. Pozwalają na pomiar zawartości wody w ziarnie, ułatwiając uprawę zbóż popularnych na terenie naszego kraju. Higrometry zapobiegają zbyt późnemu lub zbyt wczesnemu zbiorowi, a także ograniczają koszty suszenia ziaren i umożliwiają zachowanie kontroli nad magazynowanymi zbiorami.

Zastosowanie wilgotnościomierzy do zboża

Oferowane w naszym asortymencie mierniki wilgotności zboża pozwalają na ocenę zawartości wody we wszystkich uprawianych w Polsce zbożach. Sprawdzają się przy ocenie ziaren:

 • pszenicy,
 • żyta,
 • pszenżyta,
 • owsa,
 • jęczmienia,
 • kukurydzy,
 • rzepaku,
 • słonecznika,
 • bobiku,
 • soi,
 • ryżu.

Mierniki do mierzenia wilgotności zboża pozwalają na podjęcie decyzji o momencie omłotu, a także o sposobie składowania zbiorów. Umożliwiają stałą kontrolę podczas magazynowania.

Mierniki wilgotności ziarna w ofercie Test-Therm

Oferowane przez nas przyrządy do badania wilgotności zboża są precyzyjne i łatwe w zastosowaniu. Pozwalają na ustalenie wilgotności ziaren w całości, a także szybki odczyt wyników dzięki wyraźnym i intuicyjnym wyświetlaczom LCD.

Jak działają urządzenia do pomiaru wilgotności zbóż?

Przede wszystkim nie wymagają przygotowania próbek. Wystarczy wsypać niewielką ilość ziarna do zasobnika. Kiedy komora zostanie zapełniona, w krótkim czasie na wyświetlaczu higrometru pojawi się informacja o wilgotności ziarna (dokładność pomiaru wynosi ± 0.5%). Dzięki kompaktowym rozmiarom, mierniki z naszego asortymentu mogą być łatwo przenoszone i zawsze dostępne podczas wykonywania prac polowych. Niewielkie rozmiary urządzenia, jego precyzja i szybkość działania umożliwiają użytkownikowi zachowanie pełnej kontroli nad wilgotnością ziarna podczas procesów takich jak omłot, suszenie oraz przechowywanie w magazynie.

Mierniki wilgotności do zboża – metoda pomiaru

Oferowane w Test-Therm wilgotnościowe mierniki zboża marki Humimeter posiadają zakres pomiarowy od 5 do 25% zawartości wody, w zależności od sprawdzanego materiału.

Do ustalenia wilgotności, higrometry wykorzystują metodę pojemnościową. Oznacza to, że urządzenia wykorzystują zmiany wilgotności względnej materiału, które są związane z zawartością wody w materiale poddawanym pomiarowi.

Zależność tę opisują specyficzne krzywe kalibracyjne utworzone dla każdego rodzaju materiału. Krzywe są trwale zapisane w pamięci urządzenia, a proces ich tworzenia oparty został o uznaną za referencyjną, laboratoryjną metodę wagosuszarki.

W trakcie pomiaru zawartości wody w ziarnie, urządzenie rejestruje zmianę stałej dielektrycznej materiału w komorze pomiarowej. Stała dielektryczna jest bezpośrednio powiązana z wilgotnością.

Zmiana wilgotności w zależności od stałej dielektrycznej jest przeliczana na zawartość wody przy wykorzystaniu wartości określonych przez metodę bazującą na wagosuszarce. Wynik pomiaru widoczny jest bezpośrednio na wyświetlaczu urządzenia.

Humimeter FS1 to higrometr dostosowany do pomiaru poziomu wody w ziarnach, takich roślin jak kukurydza, czy też nasiona innych roślin uprawnych, w tym owsa, pszenicy, żyta, pszenżyta, a także rzepaku oraz ryżu, słonecznika i roślin bobowatych. Miernik ma wysoką dokładność sięgającą 0.8%.
Humimeter FS1.1 jest kolejną wersją higrometru FS1. Jest to model dużo przystępniejszy cenowo, który służy pomiarowi zawartości wody w większości ziaren roślin uprawnych, w tym nasion roślin bobowatych, a także ryżu, słonecznika i rzepaku. Dokładność jego pomiarów wynosi ok. 1.1%.