Wilgotnościomierze do zboża dostępne w ofercie Test-Therm to precyzyjne i nieskomplikowane w obsłudze urządzenia przydatne w rolnictwie. Pozwalają na pomiar zawartości wody w ziarnie, ułatwiając uprawę zbóż popularnych na terenie naszego kraju. Higrometry zapobiegają zbyt późnemu lub zbyt wczesnemu zbiorowi, a także ograniczają koszty suszenia ziaren i umożliwiają zachowanie kontroli nad magazynowanymi zbiorami.
Zastosowanie wilgotnościomierzy do zboża
Oferowane w naszym asortymencie mierniki wilgotności zboża pozwalają na ocenę zawartości wody we wszystkich uprawianych w Polsce zbożach. Sprawdzają się przy ocenie ziaren:
- pszenicy,
- żyta,
- pszenżyta,
- owsa,
- jęczmienia,
- kukurydzy,
- rzepaku,
- słonecznika,
- bobiku,
- soi,
- ryżu.
Mierniki do mierzenia wilgotności zboża pozwalają na podjęcie decyzji o momencie omłotu, a także o sposobie składowania zbiorów. Umożliwiają stałą kontrolę podczas magazynowania.
Mierniki wilgotności ziarna w ofercie Test-Therm
Oferowane przez nas przyrządy do badania wilgotności zboża są precyzyjne i łatwe w zastosowaniu. Pozwalają na ustalenie wilgotności ziaren w całości, a także szybki odczyt wyników dzięki wyraźnym i intuicyjnym wyświetlaczom LCD.
Jak działają urządzenia do pomiaru wilgotności zbóż?
Przede wszystkim nie wymagają przygotowania próbek. Wystarczy wsypać niewielką ilość ziarna do zasobnika. Kiedy komora zostanie zapełniona, w krótkim czasie na wyświetlaczu higrometru pojawi się informacja o wilgotności ziarna (dokładność pomiaru wynosi ± 0.5%). Dzięki kompaktowym rozmiarom, mierniki z naszego asortymentu mogą być łatwo przenoszone i zawsze dostępne podczas wykonywania prac polowych. Niewielkie rozmiary urządzenia, jego precyzja i szybkość działania umożliwiają użytkownikowi zachowanie pełnej kontroli nad wilgotnością ziarna podczas procesów takich jak omłot, suszenie oraz przechowywanie w magazynie.
Mierniki wilgotności do zboża – metoda pomiaru
Oferowane w Test-Therm wilgotnościowe mierniki zboża marki Humimeter posiadają zakres pomiarowy od 5 do 25% zawartości wody, w zależności od sprawdzanego materiału.
Do ustalenia wilgotności, higrometry wykorzystują metodę pojemnościową. Oznacza to, że urządzenia wykorzystują zmiany wilgotności względnej materiału, które są związane z zawartością wody w materiale poddawanym pomiarowi.
Zależność tę opisują specyficzne krzywe kalibracyjne utworzone dla każdego rodzaju materiału. Krzywe są trwale zapisane w pamięci urządzenia, a proces ich tworzenia oparty został o uznaną za referencyjną, laboratoryjną metodę wagosuszarki.
W trakcie pomiaru zawartości wody w ziarnie, urządzenie rejestruje zmianę stałej dielektrycznej materiału w komorze pomiarowej. Stała dielektryczna jest bezpośrednio powiązana z wilgotnością.
Zmiana wilgotności w zależności od stałej dielektrycznej jest przeliczana na zawartość wody przy wykorzystaniu wartości określonych przez metodę bazującą na wagosuszarce. Wynik pomiaru widoczny jest bezpośrednio na wyświetlaczu urządzenia.