W tej kategorii produktów Klienci znajdą zarówno mierniki mikroklimatu do monitorowania warunków w magazynach, halach produkcyjnych, budynkach użyteczności publicznej, jak i obiektach mieszkalnych. Oferowane przez nas urządzenia sprawdzają się także w różnego rodzaju systemach oraz procesach.
Czym jest pomiar mikroklimatu?
Pomiar mikroklimatu odnosi się do monitorowania warunków środowiskowych w małej skali, takiej jak pojedyncze pomieszczenia lub ich niewielkie zespoły. Obejmuje zwykle badania temperatury czy wilgotności, ale również detekcję szkodliwych gazów czy promieniowania.
Pomiary są istotne w zapewnieniu bezpieczeństwa, komfortu i jakości powietrza w różnych środowiskach, w tym w budynkach, laboratoriach, przemyśle oraz w ochronie zdrowia.
Dzięki czujnikom i urządzeniom pomiarowym można monitorować i kontrolować określone parametry, co ma kluczowe znaczenie w wielu dziedzinach życia prywatnego i pracy.
Różne rodzaje mierników mikroklimatu
Przyrządy do pomiaru mikroklimatu obejmują zarówno urządzenia przeznaczone do detekcji dwutlenku węgla, tlenku węgla jak i ciśnienia barometrycznego, a także temperatury oraz wilgotności.
W naszej ofercie Klienci znajdą również urządzenia służące wykrywaniu promieniowania, np. promieniowania optycznego, które stanowi promieniowanie nieelektromagnetyczne: nadfioletowe (UVA, UVB, UVC), widzialne (VIS) i podczerwone (IR).
Cześć detektorów służy ochronie pracowników przed szkodliwym promieniowaniem, ale część stosowana jest do wykrywania określonych długości fal świetlnych w związku np. z badaniami nad procesem fotosyntezy roślin.
Wiele urządzeń korzysta z wielofunkcyjnego, zaawansowanego oprogramowania, dzięki któremu można uzyskać na podstawie pomiarów takie wyniki, jak np.:
- prędkość przepływu powietrza,
- obecność cząstek stałych PM1.0, PM2,5, PM10,
- lokalna intensywność turbulencji,
- przewidywana średnia ocena wyrażająca subiektywne wrażenia cieplne osób, które przebywają w danym środowisku pomiarowym,
- przewidywany odsetek niezadowolonych, czyli procentowy udział oceniających, którzy zdecydowanie negatywnie postrzegają dane środowisko pomiarowe,
- odsetek osób niezadowolonych z przeciągu.
Zastosowanie mierników mikroklimatu
Zastosowanie mierników mikroklimatu jest bardzo szerokie. Mogą służyć do pomiarów i detekcji w:
- obiektach budowlanych takich jak domy, biura czy budynki użyteczności publicznej,
- ocenie jakości powietrza pod kątem optymalizacji mikroklimatu dla poprawy produktywności pracy, zwiększenia plonów, rozwoju hodowli itp.,
- testach poprawności pracy różnego rodzaju systemów, np. HVAC czy szeroko rozumianej automatyki budynków,
- monitorowania procesów przemysłowych.
Czujniki stosowane są w niemal każdej gałęzi gospodarki, a szczególnie w budownictwie, przemyśle i rolnictwie – zarówno przy hodowli zwierząt, jak i uprawach roślin, gdzie służą nie tylko badaniu jakości powietrza, ale także parametrów gleby. Sprawdzają się w medycynie i farmacji oraz różnego rodzaju badaniach laboratoryjnych.