W tej kategorii produktów katalogowych prezentujemy wysokiej dokładności przepływomierze termiczne, które umożliwiają pomiar przepływu cieczy oraz gazów. Urządzenia sprawdzają się wszędzie tam, gdzie istotną rolę odgrywają szerokie zakresy pomiarów i niskie straty ciśnienia. Stosuje się je przy monitorowaniu zużycia mediów, wykrywaniu wycieków, regulacji procesów czy nadzorowaniu rozpływów mediów w przemyśle.
Czym są termiczne przepływomierze masowe?
Zarówno przepływomierze termiczne do powietrza, innych gazów, jak i cieczy, nazywa się przepływomierzami masowymi. Są to urządzenia skonstruowane tak, żeby w łatwy sposób mogły mierzyć prędkość przepływu medium wykorzystując zmiany temperatury. Określenie „masowy” podkreśla, że przepływomierze nie dokonują pomiaru objętości, lecz masy medium poruszającego się przeważnie w rurce przepływomierza.
Zalety przepływomierzy termicznych
Przepływomierze masowe odznaczają się wysoką czułością pomiarową, dlatego bardzo precyzyjnie mierzą przepływ. Nie posiadają części ruchomych, co ogranicza ich awaryjność oraz negatywny wpływ na wynik pomiaru.
Ponadto odznaczają się pomijalnym spadkiem ciśnienia oraz wysoką dynamiką pomiaru. Pozwalają na szybkie uzyskanie odpowiedzi pomiarowej w postaci bezpośredniego wskazania masowego przepływu cieczy oraz gazów.
Podsumowując najważniejsze zalety przepływomierzy termicznych to:
- bezpośredni pomiar/wskazanie przepływu masowego gazów i cieczy
- wysoka czułość pomiarowa
- brak części ruchomych
- pomijalny spadek ciśnienia
- szybka odpowiedz pomiarowa
Zasada działania przepływomierzy termicznych do gazów i cieczy
Prezentowane w tej sekcji katalogu produktów przepływomierze termiczne do cieczy i gazów działają dzięki różnicy temperatur czujników pomiarowych oraz zjawisku dyspersji termicznej.
Jeden z czujników mierzy temperaturę medium, w którym znajduje się przepływomierz (ciecz, gaz). Temperatura ta jest wartością odniesienia. Drugi czujnik zostaje ogrzany przez grzałkę o stałej mocy do temperatury wyższej niż pierwszy. W ten sposób, kiedy medium przepływa przez rurkę pomiarową, czujnik ogrzewany ulega schłodzeniu. Im większa prędkość przepływu medium, tym efektywniejsze chłodzenie czujnika.
Alternatywnym sposobem pomiaru jest zastosowanie w przepływomierzu grzałki o zmiennej mocy. Wówczas temperatura między czujnikami utrzymywana jest na stałym poziomie, a przepływ mierzony jest na podstawie zmian mocy grzałki. Bezpośrednią miarę strumienia masy medium stanowi ilość energii potrzebnej do utrzymania stałej różnicy temperatur między czujnikami.
Gdzie stosuje się termiczne przepływomierze masowe?
Urządzenia zebrane w tej kategorii produktów katalogowych to głównie przepływomierze termiczne przemysłowe, stosowane w różnych branżach.
Służą do pomiaru prędkości poruszającej się masy cieczy lub gazów, np.:
- przy poborze i dystrybucji sprężonego powietrza w procesach produkcyjnych,
- do pomiaru przepływu dwutlenku węgla w produkcji napojów czy chłodnictwie,
- do pomiaru przepływu argonu przy produkcji stali,
- do pomiaru przepływu azotu i tlenu w procesach wytwórczych,
- do pomiarów przepływu powietrza i biogazu w oczyszczalniach ścieków.
Przepływomierze stosowane są również przy zasilaniu palników i kotłów gazowych gazem ziemnym pochodzącym z sieci dystrybucyjnej.