Pomiar prędkości wiatru ma na celu przede wszystkim dostarczenie danych, informujących o jego sile i kierunkach. Wiedza ta jest potrzebna nie tylko w meteorologii, ale też w sportach wodnych i powietrznych. Dlatego też tak często wykorzystuje się mierniki prędkości wiatru, które przekazują nie tylko konkretną informację o podmuchach, ale też o ruchu gazów i cieczy. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu urządzeń.
Czym są mierniki prędkości wiatru?
Mierniki prędkości wiatru to przyrządy, które nie tylko wykonują pomiar siły wiatru oraz jego kierunku, ale też ruchu cieczy i gazów oraz temperatury powietrza i temperatury odczuwalnej. Dzięki temu urządzenia tego rodzaju są bardzo uniwersalne i mogą być stosowane zarówno profesjonalnie, jak i hobbystycznie.
Zastosowanie mierników prędkości wiatru
Mierzenie wiatru jest podstawową czynnością wykonywaną w meteorologii, ale jednocześnie jest niezbędne podczas kilku innych aktywności.
Urządzenia do pomiaru wiatru są wykorzystywane przede wszystkim wszędzie tam, gdzie istotna jest siła podmuchów, na przykład w paralotniarstwie, motolotniarstwie, szybownictwie, żegludze czy podczas uprawiania różnych odmian surfingu.
A ponieważ tego typu urządzenia mogą być wykorzystywane zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz, to można je zastosować w zależności od konkretnej potrzeby. Jednocześnie wiele modeli mierników prędkości wiatru jest mobilnych, więc dodatkowo można je zabrać ze sobą wszędzie tam, gdzie zachodzi taka potrzeba.
Podstawowe rodzaje mierników prędkości wiatru
Mierniki prędkości wiatru to urządzenia dostępne w wielu wariantach. Wśród nich wyróżnić można:
1. Wychyłowe
Skonstruowane z podziałki i płytki, która odchyla się pod wpływem podmuchów wiatru.
2. Ciśnieniowe
Pomiar jest dokonywany na podstawie zmiany ciśnień.
3. Elektryczne (zwane też cieplnymi)
Podstawą pomiaru jest zmiana odbioru ciepła z podgrzewanej płytki.
4. Czaszowe
Obecnie bardzo często stosuje się model czaszowy, na który składa się pionowa oś obrotu oraz krzyżak mający w swoich ramionach półkoliste czasze. Im szybciej wieje wiatr, tym szybciej obraca się całe urządzenie, a prędkość obrotowa czasz jest przekazywana poprzez sygnał analogowy bądź poprzez czujnik Halla.
Zakres pomiarowy mierników czaszowych jest spory (od 60 do nawet 100 m/s), ale ich pewną wadą jest możliwość oblodzenia czasz, co może utrudnić lub nawet uniemożliwić wykonanie pomiaru prędkości wiatru.
Mimo to urządzenie tego typu jest często wykorzystywane, między innymi w stacjach pogody, na platformach wiertniczych czy na wysokich budowlach. W każdym z tych miejsc czaszowe mierniki prędkości wiatru ostrzegają przed silnymi podmuchami.
5. Z technologią ultradźwiękową
Jedne z najbardziej nowoczesnych mierników prędkości wiatru to urządzenia wykorzystujące technologię ultradźwiękową. Technologia ta polega na wysyłaniu impulsów akustycznych w różnych pasmach kHz, które następnie są rejestrowane przez odbiornik.
Takie urządzenie zapewnia dwukierunkowy pomiar prędkości wiatru, którą mierzy się pomiędzy dwoma określonymi punktami. A ponieważ duży wpływ na szybkość rozchodzenia się fali dźwiękowej w powietrzu ma temperatura, to większość modeli ultradźwiękowych podaje także jej wartości.
Najważniejsze informacje o miernikach prędkości wiatru
Do wykonywania wielu czynności potrzebny jest pomiar wiatru. Urządzenia mierzące jego prędkość i kierunek są nowoczesne, funkcjonalne i bardzo praktyczne. Są dokładne, precyzyjne i łatwe w obsłudze. W większości przypadków są kompatybilne ze smartfonami i różnego rodzaju aplikacjami, co czyni pomiar wiatru jeszcze prostszym i łatwiejszym.