Profesjonalne mierniki wilgotności do biomasy to urządzenia umożliwiające szybkie określenie zawartości wody w drewnie opałowym. Ten typ sprzętu pomiarowego sprawdza się u dostawców i zarządców ciepłowni opalanych biomasą. W naszej ofercie znajdziesz różne wilgotnościomierze do biomasy, które umożliwiają bezkontaktowe realizowanie pomiarów wraz z automatycznym wyrównaniem gęstości nasypowej.
Gdzie wykorzystywane są mierniki wilgotności do biomasy?
Zawartość wody w biomasie to jeden z podstawowych parametrów, który wymaga stałej weryfikacji. W przeciwnym razie mogłoby dojść do nadmiernego zawilgocenia materiału, co skutkowałoby utratą właściwości opałowych.
Wilgotnościomierze do biomasy znajdują zastosowanie w wielu miejscach, m.in.:
- w firmach zajmujących się produkcją, składowaniem i przechowywaniem biomasy,
- u dostawców paliwa opałowego,
- u odbiorców końcowych, którzy chcą szybko sprawdzać wilgotność biomasy, czyli procent zawartości wody np. w zrębkach drzewnych.
Ogólnie rzecz biorąc, urządzenia do pomiaru wilgotności w biomasie znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie liczy się utrzymanie optymalnych parametrów wilgotnościowych materiału opałowego.
Dlaczego warto wykonywać pomiar zawartości wody w biomasie?
Urządzenia mierzące zawartość wody w biomasie umożliwiają utrzymanie optymalnych warunków np. w miejscu przechowywania zrębki drzewnej. Poprzez cykliczne pomiary można uniknąć problemów ze spalaniem surowca, a także ryzykiem przepłacania za wodę, która znajduje się w biomasie.
Mierniki wilgotności biomasy warto też wybrać z kilku innych powodów:
- łatwa kontrola jakości produkcji i dostawy biomasy,
- możliwość optymalizacji procesów produkcyjnych,
- precyzyjne pomiary wilgotności wody w biomasie.
A zatem wilgotnościomierze do biomasy to urządzenia pomiarowe, które sprawdzą się nie tylko w firmach produkcyjnych i magazynujących materiały opałowe, ale także u końcowych odbiorców np. do weryfikacji jakości otrzymanej biomasy.
Jak wybrać urządzenie do analizy wilgotności w biomasie?
Jest kilka parametrów, na które warto zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu urządzenia pomiarowego. Najważniejsze parametry do przeanalizowania to:
- zakres pomiarowy,
- rozdzielczość pomiaru,
- dokładność pomiarowa,
- jednostka wyświetlania pomiaru,
- wielkość próbki umieszczanej w pojemniku urządzenia,
- materiał wykonania obudowy.
Warto też wybierać sprzęt, który ma Certyfikat Kalibracji bezpośrednio od producenta. Takie mierniki wilgotności do biomasy są dostępne w naszej ofercie. Dużym atutem profesjonalnego sprzętu pomiarowego jest też możliwość kalibracji sprzętu do produktów specjalnych.
Jak używać urządzeń do pomiaru wilgoci w biomasie?
Zasada działania jest prosta. Na początek trzeba uruchomić urządzenie. Następnie określoną próbkę np. zrębki trzeba umieścić w pojemniku pomiarowym. Po kilku chwilach od uruchomienia monitoringu wilgotności biomasy na wyświetlaczu zostanie pokazany wynik informujący o poziomie wilgotności materiału opałowego.