Czujniki termoelektryczne przenośne służą przede wszystkim do pomiaru temperatury w miejscach trudno dostępnych. W tej kategorii produktów znalazły się: przylgowa sonda temperatury, penetracyjna sonda temperatury, czujniki termoparowe typu K, zanurzeniowa sonda temperatury, jak również kablowa sonda temperatury.
Część sond znajdujących się w tej kategorii (m.in. zanurzeniowe sondy temperatury) służy do zastosowań ogólnych. Wyróżnia się też inne przeznaczenia, wśród nich badawczo-naukowe. Są to często sondy, których naczelnym celem jest pomiar temperatury ciała bydła, zwierząt futerkowych (np. sonda temperatury TP 658, sonda temperatury TP 657/1). Dostępna jest ponadto sonda do pomiaru mediów gazowych (model TP744) oraz do pomiaru mrożonej żywności (sonda temperatury TP661).
Zasada działania takiego urządzenia jest bardzo prosta. Czujniki termoelektryczne tych przyrządów reagują na zmianę temperatury zmianą siły termodynamicznej znajdującego się w nich termoelementu. Na jednym końcu połączone są dwa różne materiały, które tworzą „termoelement”, inną jego nazwą jest termopara.
Termoogniwo, termoelement, ogniwo termoelektryczne to inne nazwy termopary. Ich cechą charakterystyczną jest wysoka dokładność pomiaru oraz to, że ich konstrukcja pozwala na zastosowanie w różnych warunkach.
Urządzenia różnią się między sobą najczęściej maksymalną temperaturą stosowania, która może wynosić od +250°C do +1200°C, a także wymiarami, np. średnicą głowicy sondy.
Termopara typu K
Przenośne czujniki termoelektryczne znajdujące się w tej kategorii mają termoparę typu K. Oznacza to, że materiałami, z jakich została ona wykonana, są nikielchrom i nikieklaluminium (NiCr i NiAl). Termopara tego rodzaju jest najczęściej stosowanym elementem w przenośnych czujnikach termoelektrycznych, a to ze względu na duży zakres temperatur pracy. Do zalet termopary typu K należy także to, że jest ona odporna na atmosferę utleniającą.
Do najważniejszych plusów tego typu urządzeń zalicza się przede wszystkim to, że mają one wielorakie zastosowanie, są dokładne i można je wykorzystywać w miejscach trudno dostępnych dla innych sprzętów pomiarowych.