Katalog produktów

Czujnik grubości warstwy śniegu

Dachy zapadające się pod ciężarem śniegu, mini lawiny spadające na ulice bądź chodniki czy gwałtowne powodzie, to tylko niektóre problemy wiążące się z obfitymi opadami śniegu. Dlatego też tak ważne jest monitorowanie pokrywy śnieżnej, które pozwala na zapobiegnięcie wielu katastrofom. Do tego celu najlepiej sprawdzą się czujniki grubości warstwy śniegu, które oprócz funkcji ostrzegających mogą też przydać się do innych celów.

Zasada działania czujnika poziomu śniegu

Czujniki poziomu śniegu służą do bezkontaktowych pomiarów grubości pokrywy śnieżnej.

Zdecydowana większość modeli bazuje na optoelektronicznym czujniku odległości i pracuje w oparciu o wiązkę pomiarową, która jest widoczna i łatwa do zmierzenia. Czujniki głębokości śniegu emitują widzialne światło laserowe i poprzez porównanie przesunięcia fazowego określają dystans do obiektu.

Co bardzo ważne, niechciane wyniki pomiarów (na przykład płatki śniegu) są odfiltrowywane i ignorowane podczas pomiaru. Taka metoda jest zazwyczaj niezależna od wahań temperatury, dzięki czemu pomiary są niezawodne i bardzo dokładne.

Zastosowanie czujników grubości warstwy śniegu

Czujniki grubości pokrywy śnieżnej mają różnorodne zastosowanie. Z jednej strony można je wykorzystywać w celach typowo ostrzegawczych, na przykład wtedy, gdy trzeba określić ilość śniegu na dachach czy zagrożenie powodziowe spowodowane nadmiernym topnieniem białego puchu. 

W takich sytuacjach urządzenia mogą uratować życie lub dobytek. Jeszcze kilkanaście lat temu nie przykładano do tego zbyt wielkiej uwagi. Dzisiaj na szczęście się to zmieniło i coraz więcej urzędników oraz osób prywatnych zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest to, aby mieć wiedzę o grubości pokrywy śnieżnej. Jednak to niejedyne zastosowania czujników głębokości śniegu.

Z takich urządzeń bardzo chętnie korzystają też ośrodki sportów zimowych. Nie ulega wątpliwości, iż grubość pokrywy śnieżnej wpływa na jakość wypoczynku zimowego. W takiej sytuacji czujnik poziomu śniegu może określić, jak gruba jest pokrywa białego puchu i czy w związku z tym wymagane jest sztuczne dośnieżanie. Tutaj czujnik grubości pokrywy śnieżnej nie ratuje życia i dobytku, ale pozwala na poprawę jakości wypoczynku.

Cechy dobrego czujnika poziomu śniegu

Czujnik głębokości śniegu to praktyczne i bardzo uniwersalne urządzenie. Jednak aby spełniło wszystkie swoje zadania, to musi charakteryzować się określonymi cechami.

Dobry czujnik grubości pokrywy śnieżnej powinien charakteryzować się:

  • dokładnością i precyzją (nawet na dużych odległościach),
  • wysoką jakością danych pomiarowych (nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych, na przykład w zmiennej temperaturze czy przy dużej prędkości wiatru),
  • trwałą i solidną konstrukcją, możliwością rozróżniania śniegu i innych powierzchni,
  • łatwością montażu,
  • łatwą i prostą obsługą oraz bezobsługową pracą
  • niezawodnością,
  • długim okresem użytkowania
  • brakiem konieczności częstej konserwacji

Czujniki grubości warstwy śniegu to praktyczne, funkcjonalne i bardzo uniwersalne urządzenia. Warto w nie zainwestować i to bez względu na to, czy mają pełnić funkcje ostrzegawcze, czy też typowo informacyjne.

Czujnik do pomiaru grubości warstwy śniegu zalegającego na powierzchni, model 8365.30 - SHM31