Termowizja wysypisk i składowisk śmieci OPTRIS

obudowa PIPalącym problemem szczególnie w ostatnim czasie są pożary składowisk śmieci. W zależności od potrzeb, śmieci składowane są w postaci hałd na otwartej przestrzeni lub  w bunkrach będących źródłem surowca dla procesów ich utylizacji. Jedną z metod wczesnego wykrywania pojawiającego się zagrożenia mogą być stacjonarne kamery termowizyjne. Śmieci, które generowane są w szacunkowej ilości 1 miliard ton odpadów w wielu krajach poddawane są utylizacji oraz procesowi recyclingu. Procesy te można przeprowadzać w bunkrach, zdarza się że związki organiczne pod wpływem procesów rozkładu stają się zarzewiem ciepła, które to po zignorowaniu może prowadzić wprost do wystąpienia pożaru. Prezentujemy Państwu poniżej rozwiązanie mogące wyeliminować ten problem na wstępnym etapie. System oparty jest o kamery termowizyjne umożliwiające lokalizację potencjalnego zagrożenia.

Pojazdy dostawcze transportujące odpady w postaci biomasy do zakładów recyklingu przekazują materiał do bunkra składującego. Bunkry mają różne pojemności, przykładowo w zakładzie utylizacji w Bonn zainstalowano komorę o objętości 14 000m³,  mogącą pomieścić 7 000 ton odpadów. Składowanie odpadów organicznych może powodować tworzenie się ciepła prowadzącego do powstawania tlących się ognisk. Chwytak służący do automatyzacji procesu transportu powoduje rozprowadzenie tego ciepła i w efekcie może wywołać pożar całego bunkra. Kolejnym krokiem jest zatrzymanie pracy zakładu utylizacji biomasy ale również koniecznym staje się kosztowna operacje oczyszczania lub nawet odbudowy bunkra.

Kamery na podczerwień potrafią bardzo precyzyjnie mierzyć różnice temperatur i temperaturę bezwzględną. Odpady w bunkrze można łatwo monitorować 24 godziny na dobę przez ich integrację z innymi elementami zestawu pomiarowego zapewniając szybką reakcję na potencjalne zagrożenia. Połączenie z innymi systemami detekcji, np. tradycyjnymi czujniki dymu, systemami spryskiwaczy może stanowić ważny element automatycznego monitoringu.

Ostatecznym celem jest możliwość prowadzenia monitoringu temperatury całej powierzchni składowiska odpadów lub bunkrów, która może być zrealizowana z wykorzystaniem jednej lub większej ilości kamer termowizyjnych (w zależności od jego rozmiarów).

Rozwiązanie za mniej niż 8000 euro!

 

Zestaw: kamera termowizyjna optris np. PI640 | Konwerter USB na Gigabit Ethernet | Przemysłowy interfejs procesowy Industrial PIF

Optris kamery termowizyjne

.