Wśród urządzeń do monitorowania hałasu i wibracji wymienić można kalibratory akustyczne, mierniki wibracji – wibrometry, sonometry oraz urządzenia do badania hałasu środowiskowego. Każde z tych narzędzi przeznaczone jest do badania natężenia dźwięku lub pasm wibracyjnych.
Narzędzia do badania hałasu
Kalibratory są urządzeniami przenośnymi, kompatybilnymi z innymi przenośnymi i laboratoryjnymi miernikami dźwięku, wyposażonymi w mikrofon zgodny ze specyfikacją urządzenia. Narzędzia do badania hałasu środowiskowego to zwykle stacje monitorujące, które do zarządzania wymagają specjalnego oprogramowania. Przed czynnikami atmosferycznymi chroni je obudowa, nazywana również szafką. Oprócz tego narzędzia te wyposażone są także w panel kontrolny, modem 3G oraz antenę GSM. Mogą być używane z powodzeniem na placach budowy, w przemyśle, transporcie. Służą do badania hałasu miejskiego, lotniskowego czy atmosferycznego.
Sonometry i wibrometry, czyli natężenie dźwięku i pomiar wibracji
Sonometry to lekkie urządzenia elektroniczne, których zadaniem jest zbadanie natężenia dźwięku i określenie poziomu zmian hałasu. Charakteryzują się dużą dokładnością pomiarową, ale mają także szerokie zastosowanie, np. w pomiarach natężenia dźwięku urządzeń produkcyjnych czy sprzętu AGD.
Wibrometry z kolei to inaczej analizatory wibracji – urządzenia do badania widma w pasmach oktawowych i tercjowych. Ich zadaniem jest pomiar wibracji, ich parametrów związanych z ochroną pracowników przed drganiami przenoszonymi na ręce i ciało. Ale mogą być także wykorzystywane do pomiaru drgań na budynki położone w pobliżu dróg czy drgań powstałych na skutek wyburzeń.