Usłonecznienie to nic innego jak czas operacji słońca. Co się kryje za tym dość enigmatycznym określeniem? Otóż jest to okres, w którym promienie słoneczne docierają bezpośrednio do powierzchni ziemi w konkretnym miejscu. Czas usłonecznienia można mierzyć zarówno jako sumę dobową, jak i miesięczną oraz roczną. A doskonałymi narzędziami, które pomagają w dokonywaniu takich pomiarów, są przetworniki usłonecznienia.
Od czego zależy czas usłonecznienia?
Dane dotyczące tego, jaki jest stan natężenia promieniowania słonecznego, są przydatne w wielu dziedzinach naszego życia. Dlatego bardzo ważne jest to, aby były one możliwie, jak najdokładniejsze.
Warto przy tym wiedzieć, że na usłonecznienie dobowe wpływa kilka czynników naturalnych. Chodzi tu, chociażby o długość dnia, w którym dokonuje się pomiaru, a także występujące zachmurzenie. Na ilość promieniowania docierającego do powierzchni wpływa również oczywiście rzeźba terenu. Takie czynniki, jak chociażby wyniosłości terenowe mogą powodować zacienienia konkretnego obszaru.
Nowoczesne przetworniki usłonecznienia
Zadaniem przetworników usłonecznienia jest między innymi określanie liczby słonecznych dni w konkretnym przedziale czasu. Pomiary te są dokonywane w oparciu o zasady ustalone przez Światową Organizację Meteorologiczną.
Zgodnie z jej wytycznymi czas nasłonecznienia jest czasem, w którym poziom bezpośredniego promieniowania słonecznego to 120 W/m². Co więcej, sprzęt ten jest wykorzystywany również do mierzenia bezpośredniego promieniowania (SRD). Może on zatem stanowić swego rodzaju zamiennik pyrheliometru. Równie skuteczny, ale znacznie tańszy.
Nowoczesne urządzenia stworzone do dokonywania tego typu pomiarów zostały skonstruowane w taki sposób, aby możliwe było uzyskanie bardzo precyzyjnych wyników. I to bez względu na to, jakie w danym momencie panują warunki atmosferyczne.
Dostępne w ofercie przetworniki usłonecznienia nie mają ruchomych części mechanicznych, co jest ich ogromną zaletą. A do tego gwarantują użytkownikowi bardzo wysoką stabilność długoczasową.
Jak działa przetwornik usłonecznienia?
W naszej ofercie znaleźć można wyłącznie najwyższej jakości urządzenia, tworzone przez doświadczonych i cenionych producentów. Nie inaczej jest również w przypadku omawianych przetworników, które stanowią bardzo nowoczesne i funkcjonalne rozwiązanie.
Urządzenia te zostały wyposażone w dużą liczbę czujników, które rozmieszczono w doskonale przemyślany sposób. Dzięki temu, kiedy z konkretnego kierunku zaczyna się pojawiać promieniowanie słoneczne, oddziałuje ono przynajmniej na jeden z czujników. W takim przypadku pozostałe czujniki pozwalają nam z kolei zmierzyć światło rozproszone, by następnie odjąć je od pomiaru uzyskanego przy pomocy czujnika bezpośrednio oświetlanego przez słońce.
Dysponując tak nowoczesnym sprzętem, nie trzeba też zmieniać kąta położenia czujnika wraz ze zmianą pozycji słońca, co jest dużym ułatwieniem. Konstruktorzy urządzenia do mierzenia stanu natężenia promieniowania słonecznego zadbali też o to, by było ono odpowiednio chronione przed różnymi warunkami pogodowymi. Czujniki i obwody wewnętrzne znajdują się więc pod cylindrycznym szkłem.