Katalog produktów

Wilgotność soli drogowej

Mierniki wilgotności soli drogowej to urządzenia, które służą ustalaniu zawartości wody w produktach stosowanych podczas trudnych warunków pogodowych do zwiększania przyczepności nawierzchni wykorzystywanych w ruchu kołowym. Solą drogową posypywane są utwardzone nawierzchnie asfaltowe, betonowe, a także wykonane z innych materiałów używanych w budownictwie drogowym.

Dlaczego w utrzymaniu dróg stosuje się higrometry do soli drogowej?

Zastosowanie mierników wilgotności soli drogowej w utrzymaniu dróg i autostrad pozwala na szybkie i dokładne ustalenie zawartości wody w produkcie, a tym samym na zapewnienie bezpieczeństwa pojazdów korzystających z nawierzchni, na które naniesiono sól drogową.

Odpowiednia wilgotność soli jest ważna dla efektywności produktu w procesie topienia lodu i śniegu. Zbyt sucha sól może być nieskuteczna i nie zapewniać bezpieczeństwa, a zbyt wilgotna – skłonna do zbrylania i trudniejsza w równomiernym rozprowadzeniu. Dzięki precyzyjnym pomiarom możliwe jest dostosowanie parametrów stosowanej soli do panujących warunków pogodowych, co nie tylko zwiększa efektywność jej działania, ale również pozwala na optymalizację kosztów związanych z zimowym utrzymaniem dróg.

Jak zmierzyć wilgotność soli drogowej?

Mierniki dostępne w Test-Therm to urządzenia, których obsługa nie wymaga szczególnego przygotowania.

Dla przykładu, żeby zastosować dostęny w ofercie niewielki, mobilny miernik wilgotności soli drogowej MS4 marki Schaller, wystarczy jedynie wybrać odpowiednią krzywą kalibracyjną w zależności od ziarnistości materiału (inna krzywa dla soli drobno-, a inna dla gruboziarnistej). Następnie można uruchomić proces pomiaru poprzez wciśnięcie odpowiedniego przycisku.

Żeby uzyskać precyzyjne dane, wilgotnościomierz należy umieścić na powierzchni soli i docisnąć go z odpowiednią siłą. Dzięki dużemu wyświetlaczowi, odczyt zawartości wody (a także temperatury) jest możliwy natychmiast po pomiarze. Dokonując pomiarów w różnych miejscach, urządzenie automatycznie oblicza średnią zawartość wody w badanym materiale.

Przetwarzanie i przechowywanie danych z wilgotnościomierzy

Wilgotnościomierze do soli drogowej z naszej oferty pozwalają nie tylko na precyzyjny pomiar, ale także przechowywanie, eksport i obróbkę danych. Wspomniane już urządzenie MS4, dzięki wbudowanemu rejestratorowi danych, posiada zdolność do zapisywania wyników pomiarów bezpośrednio w pamięci wilgotnościomierza.

Pozwala także na uzupełnianie o dodatkowe informacje, takie jak nazwa dostawcy czy lokalizacja pomiaru. Za pomocą interfejsu USB, dane pomiarowe mogą być przesyłane z urządzenia do komputera. Transmisja odbywa się za pomocą kabla dostarczanego w zestawie i służącego jednocześnie do ładowania wewnętrznego akumulatora higrometru.

Dedykowane, oferowane w zestawie z miernikiem oprogramowanie, zapewnia możliwość odczytu danych zapisanych w rejestratorze wilgotnościomierza oraz umożliwia dodawanie dodatkowych informacji według potrzeb użytkownika. Dane mogą być następnie eksportowane np. do programu Excel i poddawane dalszej analizie oraz obróbce.

Miernik MS4 do pomiaru zawartości wody w soli drogowej. Urządzenie przeznaczone do szybkiego sprawdzenia zawartości wody w różnych rodzajach soli drogowej o drobnych i dużych ziarnach. Niewielki i poręczny miernik wilgotności soli jest bardzo mobilny i może być używane do pomiaru wilgoci soli w każdych warunkach