Katalog produktów

Kalibratory akustyczne

Podstawowym wskaźnikiem wykorzystywanym w pomiarach dźwięku jest ciśnienie akustyczne. Aby jednak uzyskany wynik mógł być uznany za wiarygodny, należy w pierwszej kolejności upewnić się, że ciśnienie akustyczne jest mierzone prawidłowo. Konieczne jest więc przeprowadzenie tak zwanej kalibracji miernika poziomu dźwięku. Jest to proces, w którym wykorzystywane są kalibratory akustyczne. Są to specjalistyczne urządzenia, których najważniejszym zadaniem jest wytwarzanie określonego poziomu ciśnienia akustycznego.

Kalibratory a miernik poziomu dźwięku

Miernik poziomu dźwięku jest urządzeniem elektronicznym, którego ważnym elementem jest mikrofon. Pozwala ono wykryć zmiany ciśnienia powietrza, by następnie przetworzyć je na sygnał elektryczny.

Ten natomiast jest w dalszej kolejności konwertowany na sygnał cyfrowy, który może zostać nie tylko przedstawiony na wyświetlaczu, ale też zapisany w pamięci urządzenia. Jeśli jednak chcemy, by wykonany przez nas pomiar był dokładny, musimy pamiętać o kalibracji mikrofonu.

To właśnie kalibracja odpowiada za prawidłową relację pomiędzy ciśnieniem a mocą elektryczną mikrofonu osadzonego na mierniku poziomu dźwięku.

W większości przypadków przeprowadza się ją dla 250 Hz. Przy tej wartości charakterystyka częstotliwości praktycznie każdego mikrofonu jest płaska. Dzięki temu właśnie przy 250 Hz kalibracja jest najdokładniejsza.

Przeprowadzanie tego procesu dla częstotliwości 1Hz jest natomiast konieczne, gdy oprócz mikrofonu korzystamy też ze sprzętu z filtrami wagowymi.

Kalibracja miernika poziomu dźwięku

Kalibratory akustyczne pozwalają zweryfikować prawidłowość wykonywanych przez nas pomiarów dźwięku. Przyjmowane obecnie normy oraz standardy sprawiają, że kalibracja kanału pomiarowego jest wymagana zarówno przed pomiarem albo sesją pomiarową, jak i po nich.

Takie działanie pozwala na weryfikację uzyskanych w tym procesie wyników i tym samym uzyskanie cennych informacji na temat ich wiarygodności.

Jak przeprowadzana jest kalibracja miernika pomiaru dźwięku? W pierwszej kolejności kalibrator akustyczny jest montowany na mikrofonie. Dopiero wtedy może zostać włączone źródło. Jeśli urządzenie wskazuje właściwy poziom ciśnienia akustycznego, można dokonywać pomiaru.

W sytuacji natomiast, gdy poziom jest nieprawidłowy, reguluje się czułość urządzenia do momentu, aż pokaże prawidłową wartość. Wówczas miernik poziomu dźwięku jest skalibrowany.

Kalibratory akustyczne renomowanych firm

Dostępne obecnie w sprzedaży kalibratory akustyczne to nowoczesne urządzenia pierwszej i drugiej klasy pomiarowej. Są one zasilane na baterie i współpracują z różnego typu miernikami poziomu dźwięku.

Z łatwością można więc znaleźć urządzenie o takich parametrach i właściwościach, które będą idealnie wpasowywały się w wymagania sprzętowe i potrzeby konkretnego użytkownika.

Nasza oferta opiera się o urządzenia stworzone przez znane i renomowane firmy, które tworzą produkty najwyższej klasy. Dostępne w naszym asortymencie kalibratory akustyczne wykorzystują nowoczesne technologie. To właśnie one sprawiają, że urządzenia te są skuteczne i wydajne, a przy tym bardzo trwałe.

Kalibrator klasy 1 umożliwiający zadanie 2 poziomów: 94dB i 114dB