Katalog produktów

Czujnik nasłonecznienia LD SD18

Nr kat.: czujnik usłoniecznienia LD SD18
+

Przetwornik czasu usłonecznienia (nasłonecznienia) mierzy stan  natężenia promieniowania słonecznego. Służy m.in. do określenia ilości dni słonecznych np. w roku na podstawie warunków określonych przez WMO - (Światowa Organizacja Meteorologiczna). WMO określa czas nasłonecznienia jako czas, w którym bezpośrednie promieniowanie słoneczne przekracza poziom 120 W/m².


Pomiar dokonywany jest poprzez specjalną matrycę składającą się z 16 fotodiod, która to pozwala uzyskać precyzyjny wynik niezależnie od aktualnych warunków pogodowych. Tego typu rozwiązanie umożliwia uniknięcie stosowania ruchomych części mechanicznych i zapewnia wysoką stabilność długoczasową.
Urządzenie poza wskazaniem obecności słońca wymaganym przez WMO mierzy również bezpośrednie promieniowanie (SRD), dzięki czemu znajduje zastosowanie jako niskiego kosztu alternatywa dla pyrheliometru niezbędnego elementu wyposażenia lokalizatora słońca.

Zasada pracy
Przetwornik nasłonecznienia LD SD18 opiera się na wykorzystaniu 16 czujników, rozmieszczonych w taki sposób, że w obecności promieniowania słonecznego z danego kierunku co najmniej jeden z czujników jest narażony na jego działanie. Te czujniki, które nie są bezpośrednio oświetlona przez słońce służą do pomiaru światła rozproszonego, które to jest odejmowany od pomiaru czujnika widzącego słońce bezpośrednio. Cylindryczne szkło chroni czujniki i obwody wewnętrzne instrumentu od wpływu pogody i jednocześnie zapewnia doskonałą przezroczystość dla światła słonecznego. Tego typu konstrukcja skutkuje brakiem konieczności zmiany kąta położenia czujnika w zależności od pozycji słońca na nieboskłonie.

Przetwornik dostępny jest w trzech wersjach różniących się rodzajem wyjścia:

  1. LD SD18.1: RS485 wyjście MODBUS RTU i wyjście styk beznapięciowy ( styk zamknięty = SRD ≥ 120 W/m² , styk otwarty = SRD < 120 W/m²)

  2. LD SD18.2: RS485 wyjście MODBUS  RTU i analogowe napięciowe 0 ... 1 V DC , co odpowiada 0 ... 2000 W/m2 promieniowania bezpośredniego, i cyfrowe napięcie wyjściowe: 1V = SRD ≥ 120 W / m² , 0 V = SRD < 120 W/m² )

  3. LD SD18.3 wyjście SDI 12 i stykowe bezpotencjałowe (styk zamknięty = SRD ≥ 120 W/m² , styk otwarty = SRD < 120 W/m² )

LD SD18 wyposażono w element grzejny z niezależnym  izolowanym galwanicznie zasilaniem, zapobiegającym tworzeniu się skroplin na powierzchni szkła, na której to umieszczono matrycę pomiarową. Dla ciężkich warunków klimatycznych przewidziano drugi element grzejny (opcja R , LD SD18.xR ), zapobiegający powstawaniu lodu i osiadaniu śniegu.

 

Dane techniczne:

Element pomiarowy 16 diod krzemowych
Zakres spektralny 360...1100nm
Bezpośrednie promieniowanie 0...2000W/m²
Dokładność pomiaru czasu nasłonecznienia Lepsza niż 90%/ miesiąc
Dokładność pomiaru promieniowania bezpośredniego Lepsza niż 90%/ miesiąc
Stała czasowa <1s
Wartośc progowa 120W/m²
Rozdzielczość czasowa 1s
Zasilanie 7...30Vdc
Grzałka 12...15Vdc
Temperatura pracy -40...+80ºC
Waga 0.9kg
Stopień ochrony obudowy IP66

 

lp sd 18 2

Do pobrania

acr Karta katalogowa:  Miernik nasłonecznienia LD SD18
Zapytaj o produkt