Wytwornice dymu

Wytwornice dymu to urządzenia, które służą do sprawdzania szczelności, a także wizualizacji przepływu powietrza w instalacjach wentylacyjnych. Jakie inne zastosowania mają generatory dymu? Jak działają takie urządzenia?

Generator dymu – zastosowanie

Wytwornice dymu znajdują zastosowanie w usługach budowlanych. Dzięki nim możliwe jest sprawdzenie szczelności wykonania połączeń. To szczególnie istotne w przypadku kanałów wentylacyjnych. Sztucznie wytworzony dym umożliwia także skontrolowanie poprawności cyrkulacji powietrza w komorach malarskich.

Generator dymu do wykrywania nieszczelności znajduje zastosowanie również w pożarnictwie. Z powodzeniem wykorzystywany jest podczas wszelkich ćwiczeń przeciwpożarowych, wytwarzając dym i symulując w ten sposób warunki panujące podczas pożaru.

Od kilku lat coraz większą popularnością na różnych eventach i przyjęciach weselnych cieszy się ciężki dym. Dzięki niemu uzyskać można efekt tańca w chmurach. Równie popularny jest dym tradycyjny, unoszący się nad parkietem. W tym celu świetnie sprawdzają się właśnie wytwornice i generatory dymu.

Jak działa wytwornica dymu?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli wytwornic dymu o zróżnicowanych parametrach, rozmiarach i mocy. Zasada działania tych urządzeń jest jednak podobna. Urządzenia wytwarzają dym ze specjalnego płynu. Może on być umieszczony w zbiorniku wewnętrznym lub zewnętrznym.

Specjalna pompa o stałym ciśnieniu dostarcza płyn do urządzenia, gdzie ulega on podgrzaniu za pomocą grzałek. Po pewnym czasie substancja zaczyna parować. Po odparowaniu powstaje kontrolowany, nietoksyczny i gęsty dym, który pod ciśnieniem zostaje wyrzucony z urządzenia.

Cechy generatorów dymu

Dym wytwarzany przez wytwornice dymu może mieć różne natężenie. Urządzenie umożliwia wytwarzanie ciągłe lub przerywane, tzw. chwilowe. Możliwe jest również zaprogramowanie całego ciągu wytwarzania. Mgła może być także gęsta lub bardziej przejrzysta.

Standardowe modele zasilane są sieciowo. Dostępne są również warianty bardziej mobilne, jak wytwornica dymu akumulatorowa Air Trace MK2.

Co więcej, zasilanie i sterowanie dymem może również odbywać się zdalnie za pomocą specjalnie dedykowanych do urządzeń pilotów i nadajników radiowych.

Rodzaje cieczy do wytwornic dymu

Ciecz stosowana w generatorach dymu ma trzy podstawowe rodzaje:

  • Typ A stosowany jest do zadymiania pomieszczeń dużych, sprawdza się w kontroli szczelności i ćwiczeniach przeciwpożarowych.
  • Typ B to gęsta ciecz, która odparowuje szybko. Znajduje zastosowanie w pomieszczeniach, gdzie nie ma instalacji oddymiającej lub wyciągowej dla powietrza.
  • Typ C to dym o średniej trwałości, lekki. Dym z wytwornic jest nietoksyczny, bezwonny, bezpieczny dla zdrowia, niepalny i powstaje na bazie wody.
Wyników 1 - 2 z 2