Balometry

Balometry to urządzenia, których zadaniem jest pomiar wydajności przepływu powietrza, temperatury oraz ciśnienia na kratkach systemów wentylacyjnych i klimatyzacji. To niezbędne urządzenie w wyposażeniu inspektorów BHP, instalatorów systemów wentylacji, w laboratoriach i działach utrzymania ruchu.

Balometry a bezpieczeństwo

Prawidłowa cyrkulacja i wymiana powietrza w instytucjach, budynkach użyteczności publicznej oraz mieszkaniach to podstawa dla właściwego i bezpiecznego funkcjonowania organizmu. Niedostateczna ilość świeżego powietrza powoduje duszności, bóle głowy, zmęczenie, brak koncentracji, gorsze samopoczucie i spadek wydajności pracy. Dlatego zgodnie z polskim prawem, wentylacja powinna być obecna w każdym pomieszczeniu, gdzie przebywają ludzie.

O ile w budynkach mieszkalnych zazwyczaj wystarczająca okazuje się wentylacja grawitacyjna, o tyle w wielkich pomieszczeniach takich jak hale, zakłady pracy, urzędy, siłownie, biurowce itp., zazwyczaj niezbędne staje się zamontowanie wentylacji mechanicznej, która wymaga odpowiedniej konfiguracji i regularnego sprawdzania, aby działała sprawnie i dostarczała wszystkim przebywającym w pomieszczeniach osobom dostateczną ilość świeżego powietrza. Do wykonywania tego typu pomiarów służą balometry.

Jak działają balometry?

Balometry to najdokładniejsze urządzenia pomiarowe służące do kontrolowania przepływu powietrza na nawiewnikach i anemostatach. Posiadają specjalne fartuchy pomiarowe, które zbierają całość powietrza wyciąganego lub nadmuchiwanego przez anemostat. Następnie powietrze to jest kierowane do kratownicy pomiarowej znajdującej się w dolnej części fartucha.

Siatka pomiarowa zbudowana jest z kilkunastu otworów dokonujących pomiaru średniego ciśnienia, jakie wywierane jest na powierzchnię kratownicy. Na tej podstawie balometr oblicza ilość powietrza przepływającego przez anemostat w ciągu godziny. Podobnych pomiarów można dokonać również anemostatem. Jednak działania te dokonywane za pomocą balometrów są zdecydowanie szybsze i bardziej precyzyjne.

Zalety balometrów

Balometry to urządzenia poręczne — niemal wszystkie modele posiadają ramki do fartuchów, które z powodzeniem można składać, a następnie wraz z resztą konstrukcji umieścić w poręcznej walizce transportowej. Wiele modeli wyróżnia się również wagą, która zaczyna się już od 2,9 kg. To ważne w przypadku, gdy pomiar dokonywany jest podczas trzymania urządzenia w rękach (niekiedy użycie statywu jest niemożliwe, np. przy ścianie). Transport sprzętu o takich cechach jest więc wygodny i bezproblemowy.

Wiele anemostatów znajduje się na znacznej wysokości, dlatego większość balometrów wyposażona jest w specjalne rozkładane statywy, umożliwiając precyzyjny pomiar bez potrzeby wchodzenia na drabinę. Opcja połączenia z urządzeniem mobilnym umożliwia bezprzewodową komunikację i sprawny pomiar niemal w każdym pomieszczeniu. Dzięki połączeniu np. ze smartfonem (za pomocą opcji Bluetooth) możliwe jest wyświetlanie mierzonych wartości na bieżąco, dodatkowo można je w każdej chwili zapisać.

Wyników 1 - 6 z 6