Anemometry

Anemometr to popularne i dokładne urządzenie pomiarowe, dzięki któremu zmierzyć można prędkość przepływu wiatru, powietrza i gazów. Dostępne modele posiadają również dodatkowe funkcje pomiaru temperatury czy ciśnienia. Są to zarówno urządzenia mobilne o rozmiarach poręcznych i kompaktowych, jak i duże stacjonarne mechanizmy współpracujące z całymi systemami wentylacyjnymi na stałe.

Anemometry zastosowanie

Prędkość wiatru oraz przepływu jest ważnym elementem podczas kontroli i działania układów. Takie pomiary wykonywane są również na otwartych przestrzeniach oraz mechanizmach wydechowych. Anemometry stosuje się, aby potwierdzić sprawność systemu lub wykryć ewentualne nieprawidłowości. Urządzenia te świetnie sprawdzają się również w celu określenia przeciągów.

Jak działa anemometr?

Anemometr mierzy ilość metrów sześciennych powietrza (lub innego gazu), która wydostaje się przez wylot wentylacji szybu w ciągu sekundy lub minuty. Zazwyczaj urządzenia te mierzą jednocześnie poziom wilgotności i temperatury, zarówno w stopniach Celsjusza, jak i Fahrenheita. Wiele z nich wyposażonych jest dodatkowo w pirometry odpowiedzialne za pomiar temperatury otoczenia.

Różne rodzaje anemometrów

W zależności od miejsca przeznaczenia, posiadanych funkcji czy udogodnień użytkowania, wyróżnić można następujące rodzaje anemometrów:

Łopatkowy, zwany także wiatraczkowym lub skrzydełkowym

To niewielki wiatraczek osadzony w obudowie lub podłączony za pomocą przewodu do licznika obrotów. Dzięki niewielkim rozmiarom i wygodzie użytkowania świetnie sprawdzi się w dokonywaniu pomiarów bardzo małych prędkości. Powszechnie wykorzystywany w ogrodach i podczas określania prądów powietrznych budynków.

Cieplno-oporowy

Poza szybkością przepływu powietrza mierzy również jego temperaturę oraz inne wielkości. Ten typ urządzenia ma zwartą budowę, często wyposażony jest również w wysięgnik teleskopowy, co zapewnia pomiar w miejscach trudno dostępnych lub znajdujących się w pewnej odległości. Anemometry cieplno-oporowe są bardzo wrażliwe. Z powodzeniem mierzą nawet najniższe prędkości powietrza (zakres zaczyna się już od 0,15 m/s).

Ciśnieniowy, zwany też rurką Pitota

Podczas pomiaru wykorzystuje zmianę ciśnienia w poruszającym się płynie. Wyposażony jest w wygiętą pod kątem 90 stopni rurkę, która umieszczana jest w przewodzie i jednocześnie podłączana do manometru różnicowego. Zmierzona wartość to suma ciśnienia statycznego (panującego w przewodzie) oraz dynamicznego (spiętrzenia ciśnienia, które wywołane zostało zahamowaniem strugi). W ten sposób urządzenie mierzy ciśnienie całkowite.

Dźwiękowy i ultradźwiękowy

Wykorzystuje podczas pomiaru wysyłane impulsy akustyczne. Te następnie odbiera niewielki odbiornik, który analizuje czas drogi impulsu od jednego do drugiego przetwornika (sensora). Tego typu anemometry nie posiadają części ruchomych i są odporne na działanie skrajnych temperatur. To urządzenia bardzo wytrzymałe mechanicznie, dlatego często montowane są na turbinach wiatrowych.

Wyników 1 - 22 z 22

Anemometr HD2303.0

Pomiar prędkości i temperatury
Możliwość wyliczania przepływu (wydatku)
Wysoka dokładność
Współpraca z wymiennymi sondami termoanemometrycznymi i skrzydełkowymi
Możliwość podłączenia zewnętrznego czujnika temperatury
Zas

Szczegółowe dane techniczne...

Miernik HD37AB1347

Pomiar CO | CO2 | prędkości |wilgotności i temperatury
Możliwość wyliczania przepływu (wydatku)
Wysoka dokładność
Współpraca z wymiennymi sondami termoanemometrycznymi i skrzydełkowymi
Możliwość podłączenia zewnętrznego czujnik

Szczegółowe dane techniczne...

Termoanemometr TA440

Pomiar prędkości, strumienia, temperatury i wilgotności powietrza.
Uśrednianie pomiaru 1 do 60s.
Sonda teleskopowa o długości 1m.
Średnica sondy 7-13mm.
Sonda sztywna lub z odchylaną końcówką.
Pamięć 12700 pomiarów.

Szczegółowe dane techniczne...

Uniwersalny miernik DO9847

Miernik z niezależnymi 3 kanałami pomiarowymi
Pomiar prędkości i temperatury
Możliwość wyliczania przepływu (wydatku)
Współpraca z wymiennymi sondami termoanemometrycznymi i skrzydełkowymi
Możliwość podłączenia uniwersalnych modu

Szczegółowe dane techniczne...

Uniwersalny miernik XA1000

Opis dodatkowy: "Wszechstronny" w segmencie techniki pomiarowej. Uniwersalny przyrząd pomiarowy dla profesjonalistów dzięki wymiennym czujnikom SDI. Bardzo dokładne pomiary temperatury i wilgotności względnej. Zintegrowany czujnik ciśnienia barometrycznego powietrza, zapis danych online / offline....

Szczegółowe dane techniczne...