Pomiar mętności

Zmętnienie cieczy jest istotne w wielu gałęziach przemysłu. Należą do nich m.in. browarnictwo i branża spożywcza. Kontrola jakości wyrobów jest kluczowa dla spełnienia wymaganych norm, jakości produktów, dokładnego zachowania receptury, ale i bezpieczeństwa oraz higieny. Do kontroli i pomiaru tych i innych parametrów służy miernik mętności.

Co to jest mętność?

Mętność jest zjawiskiem polegającym na zawartości w danej cieczy molekuł i cząstek o różnym stężeniu, które wpływają na klarowność, przejrzystość i szereg innych właściwości danej substancji.

Intensywność zmętnienia jest wprost proporcjonalna do ilości cząstek stałych nierozpuszczonych w danej cieczy. W zależności od rodzaju substancji i jej przeznaczenia lub wykorzystania, pożądane zmętnienie może być różne. W każdym przypadku jednak, aby uzyskać docelowy jego poziom, niezbędny jest pomiar mętności przez służący do tego specjalny miernik.

Na czym polega pomiar mętności?

Miernik mętności do określenia poziomu zmętnienia wykorzystuje rozproszenie światła, do którego dochodzi w momencie zetknięcia wiązki świetlnej z cząstkami i molekułami nierozpuszczonymi, a obecnymi w danej substancji. Wówczas część światła ulega zaabsorbowaniu, a reszta odbiciu, co ma miejsce z różnym natężeniem w wielu kierunkach.

Pomiar mętności następuje w wyniku naświetlenia danej cieczy wiązką światła o określonej długości fali podczerwonej, po czym następuje szczegółowa analiza rozproszonego lub odbitego widma. Pozwala to na określenie stopnia zmętnienia substancji. Dzięki wykorzystaniu w tym celu podczerwieni nie ma znaczenia gęstość ani kolor cieczy. Uzyskany pomiar mętności jest właściwy i precyzyjny. Jest tak również w przypadkach, gdy wizualnie dana substancja nie jest przejrzysta. Taka sytuacja dotyczyć może np. przecierów owocowo-warzywnych, mleka czy drożdży używanych w produkcji piwa.

Gdzie zastosowanie znajduje miernik mętności?

Mierniki mętności to urządzenia, które służą nie tylko branży spożywczej w określaniu odpowiedniego składu, zagęszczenia i zawartości różnych związków w produkcie. Sprawdzają się także w zakładach, w których różne substancje i surowce poddawane są płukaniu i oczyszczaniu.

Wówczas pomiar mętności dostarcza informacji, czy proces czyszczenia dobiegł końca, czy też wymaga kontynuacji. Dzięki takiemu działaniu możliwe jest zaoszczędzenie wody i środków czystości podczas przeprowadzanych procedur.

Pomiar mętności przeprowadzany za pomocą miernika pozwala również określić jakość poszczególnych substancji, niezależnie od ich przeznaczenia i właściwości. Dzięki temu możliwe jest wytwarzanie cieczy zgodnych z przyjętymi standardami i wymogami oraz dostarczanie finalnych produktów charakteryzujących się najlepszą jakością.

Mierniki mętności są urządzeniami poręcznymi, prostymi w obsłudze i niewielkich rozmiarów, dzięki czemu użytkowanie ich jest łatwe i możliwe do wykonania niemal w każdych warunkach. Mierniki mętności zasilane są sieciowo i wyposażone we wszystkie niezbędne do ich używania akcesoria.

Wyników 1 - 1 z 1