Presostaty – czujniki różnicy ciśnień

Presostaty to urządzenia, które kontrolują poziom ciśnienia w układzie zamkniętym. Służą do mierzenia różnicy ciśnienia cieczy, powietrza oraz nieagresywnych i niekorozyjnych gazów.

Zastosowanie i cel działania presostatów

Presostaty znajdują zastosowanie przede wszystkim w hydroforach, gdzie reagują na wzrosty lub spadki ciśnienia przekraczające ustaloną wartość.

Mechanizm wyposażony jest w przekaźnik podłączony do trzech przewodów elektrycznych oraz dwóch przewodów ciśnieniowych. Dzięki podłączeniu do przewodu elektrycznego czujnik różnicy ciśnień może odciąć dopływ prądu w momencie, gdy ciśnienie przekroczy wskazany poziom.

W skrócie można powiedzieć, że jego celem jest wyłączenie danej instalacji, jeśli zostanie wykryte zaburzenie ciśnienia pracy. Presostaty odłączają działanie w momencie zbyt wysokiego lub zbyt niskiego ciśnienia cieczy, powietrza lub gazu. Stanowią jeden z najbardziej istotnych elementów związanych z bezpieczeństwem oraz efektywnością danych urządzeń.

Właściwości presostatu

W ofercie można znaleźć presostaty wykorzystywane zarówno do pomiaru ciśnienia cieczy, jak i gazów. Ich solidne wykonanie pozwala na uzyskanie precyzyjnych pomiarów, a konstrukcja membrany gwarantuje ochronę przed pojawieniem się nieszczelności.

Niektóre z modeli są w stanie pracować w układach, w których konieczne jest sterowanie dwoma niezależnymi obwodami jednocześnie. Urządzenia mogą funkcjonować bez zakłóceń w temperaturze od -35 do nawet 85°C. Dostępne modele posiadają układy styków SPDT oraz DPDT.

Jaki wybrać presostat?

Urządzenia są dostępne w różnych wariantach ze zmiennymi typami przełączania styków. Ze względu na to możemy wyróżnić urządzenia automatyczne, z resetem minimum oraz z resetem maksimum.

  • Presostaty automatyczne najczęściej stosuje się w urządzeniach, w których ciśnienie powinno być na stałym poziomie.
  • Presostaty z resetem minimum używane są w instalacjach, gdzie spadek ciśnienia może spowodować awaryjną sytuację.
  • Presostaty z resetem maksimum – w tym przypadku wyłącznik działa w momencie zbyt wysokiego ciśnienia. Wznowienie działania wymaga ręcznej interwencji.

Wyłączniki ciśnieniowe rozróżnia się również na:

  • Mechaniczne: wyposażone w mechaniczne przełączniki ciśnienia. Uważane są za niezawodne. Niekiedy są wyposażone w ochronę przeciwwybuchową.
  • Elektryczne: mają elektryczny czujnik ciśnienia, czasem także wyświetlacz do wskazywania aktualnego ciśnienia. Pozwala odczytywać wartości na bieżąco oraz umożliwia dokładniejsze programowanie.

Przy wyborze odpowiedniego urządzenia należy kierować się normami, warto również zapytać specjalistę o najlepszy model dla konkretnego zastosowania.

Wyników 1 - 4 z 4