Wilgotność gleby

Odpowiednia wilgotność gleby jest kluczowa m.in. dla prawidłowego procesu uprawy roślin. Aby sprawdzić jaki poziom nawilżenia znajduje się pod ziemią na poziomie ukorzenienia, jak i tuż przy powierzchni, niezbędny jest miernik wilgotności gleby. Jakie cechy posiadają tego typu przyrządy i na czym polega ich działanie?

Co to jest miernik wilgotności gleby?

Wilgotnościomierz gleby to urządzenie niewielkich rozmiarów służące do kontroli poziomu nawilżenia ziemi. To niezwykle przydatne akcesorium dla rolników, ogrodników i pasjonatów roślin zajmujących się ich uprawą zarówno na skalę przemysłową, jak i hobbystycznie. Urządzenie przyda się również przy sprawdzaniu poziomu nawodnienia trawnika.

Miernik wilgotności gleby z powodzeniem zmieści się w przyborniku, gdzie trzymane są inne narzędzia ogrodowe. Jest to sprzęt niedrogi, dlatego warto mieć go wśród akcesoriów ułatwiających pracę z roślinami.

Jak zmierzyć wilgotność gleby przy pomocy miernika?

Pomiar wilgotności gleby jest bardzo prosty i odbywa się poprzez zanurzenie metalowej końcówki urządzenia w ziemi na poziomie około ¾ długości czujnika. Istotna jest przy tym głębokość, na jakiej umieszczamy akcesorium, ponieważ czujnik pomiaru znajduje się na zakończeniu aplikowanego w glebę elementu i dokona pomiaru na poziomie, na którym został umieszczony. Jeżeli więc potrzebne jest zmierzenie nawilżenia ziemi płycej, nie należy umieszczać zakończenia miernika maksymalnie głęboko.

Po zaaplikowaniu końcówki wilgotnościomierza na właściwej głębokości, na wyświetlaczu wyświetli się wartość określająca poziom nawilżenia gleby. Jest ona wyrażana w skali od 1 do 8 lub procentowo.

Kiedy badać wilgotność gleby?

Aby wynik pomiaru wykonanego przez miernik wilgotności gleby był miarodajny, nie należy dokonywać go tuż po podlaniu. Istotne jest odczekanie, aż gleba wchłonie wodę. To ważne również dla zachowania prawidłowego zachowania sprawności urządzenia. Nie może mieć kontaktu bezpośrednio z wodą.

Jak dbać o miernik wilgotności gleby?

Aby przedłużyć żywotność urządzenia i tym samym zachować prawidłowość uzyskiwanych dzięki niemu pomiarów, po każdym użyciu należy dokładnie wytrzeć wilgotnościomierz gleby suchą ściereczką lub papierowym ręcznikiem. Podczas aplikowania końcówek miernika w głąb gleby należy też zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić zarówno urządzenia, jak i systemu korzeniowego roślin. W przypadku napotkania oporu warto spróbować zaaplikować miernik obok i nie używać w tym celu siły.

Co jeszcze może zmierzyć wilgotnościomierz gleby?

Wilgotność to nie jedyny parametr, którego wartość poznać można dzięki zastosowaniu miernika do wilgotności gleby. Wiele modeli urządzeń wskazuje również skład ziemi oraz jej pH, co pozwala dokładnie poznać i przeanalizować właściwości podłoża oraz dopasować odpowiedni plan nawadniania i nawożenia. Dzięki temu możliwe staje się osiągnięcie idealnych warunków dla uprawy roślin.

Wyników 1 - 1 z 1