Wskaźniki przepływu

Kontrolowanie i pomiar oraz urządzenia do tego służące to jeden z najważniejszych punktów wyposażenia infrastruktury w większości gałęzi przemysłu. Tego typu aparatura pozwala na sprawdzanie jakości, norm oraz zachowania odpowiednich cech zarówno produktów, jak i maszyn. Do kontroli przepływu powietrza lub cieczy oraz badania właściwości medium służy wskaźnik przepływu.

Rodzaje wskaźników przepływu

Najpopularniejszymi rodzajami urządzeń kontrolno-pomiarowych wśród wskaźników przepływu są: aparaty wirnikowe, klapkowe, kulkowe i wziernikowe.

Wirnikowy wskaźnik przepływu sprawdzi się w kontroli małych i średnich przepływów zarówno cieczy, jak i gazu, np. w pompach, kompresorach czy silnikach. Stosowany jest też w miejscach, w których pojawia się ryzyko przegrzań, uszkodzeń łożysk i uszczelek. Warto zamontować go również przy dozowaniu odczynników. Tego typu urządzenia używane są do kontroli wizualnej. Wskaźniki wirnikowe nie wymagają konserwacji, charakteryzują się niewielkim kosztem zakupu i szerokim zakresem przepływu.

Wskaźniki klapkowe sprawdzą się przy badaniu właściwości medium, takich jak stopień zanieczyszczenia, barwa, zawartość pęcherzyków gazu i przepływy cieczy w warunkach procesowych.

Kulkowe wskaźniki pomiarowe to najlepszy wybór w przypadku, gdzie istotna jest głównie kontrola wizualna. Natomiast modele wziernikowe to rozwiązanie dla sprawdzania przepływu przez rury dla oceny właściwości medium, takich jak kolor, zanieczyszczenia, gęstość, czy obecność cząstek stałych.

Cechy wskaźników przepływu

Wskaźniki przepływu to niewielkie urządzenia o bardzo wytrzymałej konstrukcji utworzonej z metalu. Charakteryzuje je wysoka odporność na działanie większości substancji i oddziaływania wysokiego ciśnienia. Bardzo trudne warunki, którym poddawane są te urządzenia, nie zaburzają w żaden sposób ich pracy, a uzyskiwane wyniki są miarodajne i precyzyjne.

Wskaźniki pomiarów odporne są również na działanie wysokich temperatur. Aparatura kontrolno-pomiarowa jest łatwa w obsłudze oraz montażu, a zamontowana może zostać w dowolnym położeniu. Są to urządzenia, które w układach natrysku i smarowania sprawdzą się lepiej niż sygnalizatory ciśnienia. Ewentualne wstrzymanie przepływu wykryte zostaje niemal natychmiast. W przypadku awarii, bez problemu wymienić można niesprawną część, ponieważ jest to aparatura skonstruowana w sposób modułowy.

Wskaźnik przepływu cieczy i powietrza – zastosowanie

Zarówno wskaźnik przepływu wody, jak i wskaźnik przepływu powietrza znajdują zastosowanie w różnych branżach przemysłowych. Umożliwiają precyzyjne monitorowanie i kontrolę przepływów m.in. w systemach grzewczych, smarowania i chłodniczych.

Powszechnie wykorzystywane są w rafineriach i przemyśle naftowym oraz niezbędne w procesach związanych z oczyszczaniem ścieków. Wskaźniki przepływu to elementy infrastruktury potrzebne też w przeprowadzaniu procesów filtracji i destylacji. Wykorzystywane są również we wszelkich systemach ochrony, np. przeciwpożarowej.

Wyników 1 - 1 z 1