Barometry

Barometry to przyrządy służące do pomiaru ciśnienia atmosferycznego. Co istotne, ciśnienie to wpływa na wiele aspektów życia. Oddziałuje na samopoczucie człowieka, działanie sprzętów elektronicznych, warunki panujące w szklarniach, pracę w zakładach produkcyjnych i wydobywczych, a także na inne pomiary dokonywane np. w laboratoriach.

Z tego względu warto zainwestować w barometr elektroniczny. Szeroki wybór sprzętów pozwala na dostosowanie sposobu montażu i rodzaju urządzenia do własnych potrzeb oraz planowanego miejsca i celu zastosowania.

Do czego służy barometr?

Barometr to nic innego jak urządzenie, które służy do pomiaru ciśnienia atmosferycznego. Podstawową jednostką, jaka jest przy tym stosowana, są hektopaskale (hPa).

Barometry znajdują zastosowanie:

  • w stacjach meteorologicznych,
  • przy sporządzaniu prognoz pogody,
  • na statkach,
  • przy systemach monitorowania środowiska,
  • przy kontroli emisji zanieczyszczeń.

Stosuje się je także w laboratoriach, celem utrzymania odpowiednich warunków pomiarowych, a także w przemyśle oraz rolnictwie i hodowli szklarniowej. Coraz częściej podstawowe barometry stanowią także wyposażenie domowych stacji kontroli pogody i nowych telefonów komórkowych.

Rodzaje barometrów

Istnieją dwa podstawowe rodzaje barometrów. To, który z nich jest lepszy, zależy wyłącznie od planowanego wykorzystania.

Cieczowe

Najczęściej bazują na rtęci, która ma ciężar właściwy większy od ciężaru właściwego wody i jest odporna na skrajnie niskie temperatury. Z tego względu sprawdza się w miejscach, gdzie panują duże mrozy, jednak ten rodzaj barometru stosowany jest już coraz rzadziej.

Sprężynowe

Skonstruowane są z cienkich blach ze stali hartowanej lub stopu srebra i niklu. To aktualnie najczęściej spotykany typ, szczególnie w przypadku modeli elektronicznych. Cena barometrów sprężynowych zwykle jest niższa, ze względu na materiał i konstrukcję, jednak oba rodzaje wykazują się dużą dokładnością pomiarową.

Dodatkowe funkcje barometrów

Szeroki wybór barometrów pozwala maksymalnie dostosować urządzenie do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. W zależności od planowanego wykorzystania można wybrać urządzenie o większym bądź mniejszym stopniu precyzyjności, a także służące do kontrolowania ciśnienia w pomieszczeniu, jak i do ogólnego pomiaru ciśnienia atmosferycznego.

W przypadku miejsc, gdzie szczególnie ważne jest utrzymanie niskiego poboru prądu, sprawdzą się barometry stabilne i energooszczędne. Dostępne są także przyrządy z funkcją pomiaru wilgotności powietrza, temperatury i poziomu dwutlenku węgla.

Przetworniki

Obok barometrów istnieją przetworniki. Są to urządzenia proste i uniwersalne, które służą do pomiaru ciśnienia, temperatury i wilgotności. Sprawdzają się między innymi w przemyśle maszynowym, wydobywczym, farmaceutycznym i spożywczym. Dostępne jest kilka rodzajów przetworników, obejmujących różne obszary pomiarowe i mające różny stopień precyzji. Wybór zależy od planowanego miejsca i celu zastosowania.

Wyników 1 - 8 z 8