Katalog produktów

Mobilny spektroradiometr UV PAD

Nr kat.: UV Pad Opsytec - radiometr spektralny
+
CO OZNACZA PROMIENIOWANIE UV?

Skrót "UV" oznacza promieniowanie ultrafioletowe. Jest ono często określane jako światło UV, ponieważ "światło" brzmi mniej niebezpiecznie niż promieniowanie. Zgodnie z definicją, promieniowanie, które jest widoczne dla ludzkiego oka, określamy jako światło. Ściśle rzecz biorąc, światło UV tak naprawdę nie istnieje. Jest to ważny fakt dla użytkownika, ponieważ nie jest on w stanie dostrzec prawdziwego zagrożenia. Ewentualnie widoczne światło to jedynie luminescencja, która jest indukowana przez promieniowanie UV. Ta luminescencja jest często znacznie słabsza i mniej niebezpieczna niż indukujące promieniowanie UV. Z tego powodu pomiar promieniowania ultrafioletowego jest bardzo ważny. Dlatego też można stosować nasze precyzyjne radiometry UV.

UVpadZAKRESY WIDMOWE UV-A, UV-B I UV-C

Promieniowanie UV jest podzielone na trzy zakresy spektralne. UVA obejmuje zakres spektralny od 315nm do 400nm. W skali międzynarodowej zakres spektralny UVA wynosi często 320-400 nm. Zakres spektralny UVA jest technicznie często wykorzystywany do klejenia i utwardzania lakierów. Ponadto testy luminescencji i fluorescencji są często przeprowadzane przy użyciu UVA (tutaj określa się je terminem światło czarne).

Następnie, w zakresie fal krótkich, występuje zakres widmowy UVB. Promieniowanie UVB jest bogatsze w energię niż promieniowanie UVA i może prowadzić do uszkodzeń skóry przy dłuższym czasie ekspozycji. Z technicznego punktu widzenia promieniowanie UVB jest wykorzystywane rzadziej niż promieniowanie UVA lub UVC, jednak odgrywa ono ważną rolę w fotostabilności, tj. w starzeniu UV lub wietrzeniu, ponieważ naturalne światło słoneczne zawiera promieniowanie UVB w niewielkim stopniu.

Promieniowanie UVC to promieniowanie o długości fali od 100nm do 280nm. Ponieważ powietrze pochłania promieniowanie UVC poniżej około 200nm, jest ono często uważane za dolną graniczną długość fali. Promieniowanie UVC może być skutecznie generowane przez niskociśnieniowe lampy rtęciowe. Wydajność promieniowania UV wynosi do około 40%, przy mocy elektrycznej rzędu kilkuset watów. Dominująca emisja wynosi około 254nm. Ważnymi zastosowaniami są dezynfekcja powierzchni, a także opakowań żywności i dezynfekcja wody pitnej. W przypadku polimeryzacji UV szeroko rozpowszechniona jest średniociśnieniowa lampa Hg o mocy elektrycznej od około 400W do 24kW. W tym przypadku wysoka moc pozwala na duże prędkości i czasy procesu w ułamkach sekund.

PODSUMOWANIE ZAKRESU WIDMOWEGO

ILV (CIE S 017/E:2011)
UV-A 315 - 400 nm
UV-B 280 - 315 nm
UV-C 100 - 280 nm

UVpad to najcieńszy na świecie spektralny i autonomiczny radiometr UV. Łączy w sobie naukową technologię pomiarową z kompaktowym i przyjaznym dla użytkownika urządzeniem. Dzięki innowacyjnej zasadzie pomiaru nie wykorzystuje filtrów optycznych. Światło UV jest spektralnie wykrywane i analizowane w UVpad. Dzięki temu pomiary są zgodne z normami krajowymi. Ponieważ urządzenie działa bez filtra, jest szczególnie odpowiednie do pomiaru i porównywania różnych typów lamp. Wszystkie dane pomiarowe są natychmiast wyświetlane na urządzeniu; 50 pomiarów jest przechowywanych w UVpad i można je odczytać przez USB. Dostarczone oprogramowanie PC ocenia profile natężenia napromienienia mierzone oddzielnie dla UVA, UVB, UVC i VIS. Widmo i dane pomiarowe mogą być eksportowane i zapisywane. Opcjonalnie, systemy UV mogą być zoptymalizowane dzięki zapisanym funkcjom operacyjnym, takim jak na przykład widma absorpcji fotoinicjatorów. W ten sposób można obniżyć koszty operacyjne i zapewnić jakość produktu.

UWAGI DOTYCZĄCE SPEKTRORADIOMETRU I RADIOMETRU SZEROKOPASMOWEGO

Radiometry szerokopasmowe i spektralne są wykorzystywane w technologii pomiaru UV do monitorowania wydajności lamp. Jednak radiometry szerokopasmowe są kalibrowane tylko dla jednego typu lampy i różnią się czułością względem siebie. Uniemożliwia to porównanie pomiarów różnych producentów i systemów z różnymi lampami (np. Hg, Ga, Fe) lub diodami LED UV. Natomiast za pomocą radiometrów spektralnych można mierzyć wszystkie lampy UV. Np. w miarę starzenia się domieszkowanych źródeł promieniowania, zmienia się ich widmo. Systemy UV i starzenie się źródeł promieniowania można wygodnie monitorować i dokumentować za pomocą UVpad.

UVpad 4

NAJWAŻNIEJSZE CECHY SPEKTRALNEGO RADIOMETRU UV

 • Spektralne pomiary radiometryczne bez komputera
 • 200 - 440 nm (całkowity zakres spektralny UV)
 • 512 fotodiod
 • Zasilanie bateryjne
 • Wysokość tylko 14,4 mm
 • USB do eksportu danych
 • Pamięć wewnętrzna na 50 pomiarów

WYŚWIETLANE WYNIKI POMIARÓW ZA POMOCĄ RADIOMETRU UV UVPAD

 • Widma przy maksymalnym natężeniu promieniowania
 • Natężenie napromienienia (UVA, UVB, UVC, VIS)
 • Profil natężenia napromienienia (UVA, UVB, UVC, VIS)
 • Dawka (UVA, UVB, UVC, VIS)

ZASTOSOWANIA RADIOMETRU UV UVPAD

 • Kontrola utwardzania UV z widmową precyzją
 • Pomiar źródeł światła punktowego i diod LED UV
 • Suszarka taśmowa UV

Dane techniczne UV RADIOMETER UVPAD

Zakres spektralny 200 - 440 nm ± 5 nm
Przepustowość widmowa 2nm
Zakres pomiaru natężenia napromienienia 2 - 5000 mW/cm²
  25 - 35000 mW/cm² (Opcja)
Zakres pomiaru dawki 1 mJ/cm² - 600 J/cm²
  25 mJ/cm² - 4200 J/cm²
Kalibracja zgodne z PTB / NIST
Korekcja kosinusowa tak
Interwał zapisu do pamięci 100 Hz to 1 Hz, programowane
Czas pomiaru 5s do 8min,  w zależności od interwału
Czas próbkowania 10 ms - 1000 ms
Czas zapisu do pamięci 100 Hz do 1 Hz, ustawiane
Wyświetlacz graficzny, 128 x 64 px
Wymiary 160 x 100 x 14,4 mm³
Masa ~ 375 g
Temperatura pracy 10 ...70 °C
Akumulator wewnętrzny akumulatorl Li
Pamięć 50 cykli pomiarów
Interface USB
Wymagania systemowe Windows 10 lub Windows 11, 300 MB HDD, 1 GB RAM

Pliki

Zapytaj o produkt