Katalog produktów

Radiowy zestaw wyznaczania współczynnika U gOMS II

Nr kat.: Wyznaczanie współczynnika U - Greenteg
+
gOMS II to przenośny, wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne system pomiarowy współczynnika przenikania ciepła U i oporu cieplnego R. Zaprojektowany do doraźnych pomiarów w trudnych warunkach. gOMS II może mieć do 10 węzłów pomiarowych na stację bazową, które są połączone za pomocą łącza radiowego pracującego w paśmie częstotliwości 868/915 MHz. Dane pomiarowe są przechowywane w stacji bazowej. Bezprzewodowy system dla wyznaczania wartości współczynnika przenikania ciepła U. Jedyny system na rynku, który to dostarcza twardych danych na temat jakości izolacji elementów budynku. Pomiary współczynnika U, wartości R i temperatury powierzchni. W zastosowaniach w fizyce budynków greenTEG oferuje system bezprzewodowy. System pomiarowygOMS II gOMS II znajduje zastosowanie w różnych aplikacjach, takich jak ocena stanu obecnego przed remontem, kontrola przed przekazaniem obiektu, wykrywanie mostków cieplnych oraz zastosowania w badaniach i rozwoju oraz kontroli jakości. Szczególnie polecanym jest do wyrywkowej kontroli produktów izolacji budowlanych. Konfiguracja Plug and Play systemu gOMS II sprawia, że jest to idealne rozwiązanie do szybkich i dokładnych pomiarów w okresie od kilku dni do kilku miesięcy.
 
Opis zestawu:
  • Numer katalogowy produktu: A-258663
  • Zestaw gOMS II zawiera: System rejestracji stacji bazowej z ładowarką; uniwersalne węzły pomiarowe; czujnik strumienia ciepła i temperatury powierzchni; czujnik temperatury powierzchni; czujnik temperatury otoczenia; walizka podróżna; klipsy do pomiaru temperatury otoczenia; paski i taśmy montażowe.
  • Żywotność baterii węzłów [lata]: 2
  • Żywotność baterii stacji bazowej [dni]: 2
  • Normy pomiarowe: ISO 9869-1:2014, ASTM 31046 / ASTM C1155
  • Pomiary obliczone/uzyskane: Wartość U; Wartość R; Strumień ciepła; Temperatura powierzchni; Temperatura otoczenia
  • Protokół połączenia bezprzewodowego: Sub-Ghz-link (868 / 915 MHz)
Cechy:
  • Dokładne pomiary współczynnika U i współczynnika R
  • Bezprzewodowa konfiguracja pomiarów
  • 5 punktów pomiarowych jednocześnie
  • Szybka i łatwa instalacja
  • Pomiar temperatury powierzchni, pomieszczenia i temperatury zewnętrznej
  • Oprogramowanie weryfikujące ISO 9869 i ASTM 31046/C1155
  • Odporne na warunki atmosferyczne węzły pomiarowe IP67 do pomiarów przez cały rok

 

Obszary zastosowań
- Pomiar wartości U zgodnie z normą ISO 9869
- Pomiar wartości R zgodnie z normą ISO 9869
- Monitorowanie strumienia ciepła, temperatury powierzchni i temperatury otoczenia na wybranej powierzchni (do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych).

U – Współczynnik przenikania ciepła

Jednostka opisująca tą właściwość to: [W/m2K]
Określa właściwości termiczne przegrody wykonanej z różnych materiałów o różnej grubości. Jest odwrotnością sumy oporów termicznych R wszystkich warstw przegrody. Im niższe U tym lepsze właściwości izolacyjne. Wartości UMAX są określane dla różnych rodzajów przegród w Warunkach Technicznych (WT).

 U =  1ΣR

 

Pełny wykaz dopuszczalnych wartości współczynnika przenikania ciepła:

Lp. Rodzaj przegrody i temperatura w pomieszczeniu Współczynnik przenikania ciepła UC(max) [W/(m2·K)]
od 1.01.2017 r. od 1.01.2021 r.
1 Ściany zewnętrzne:
a) przy ti ≥ 16°C 0,23 0,20
b) przy 8°C ≤ ti < 16°C 0,45
c) przy ti < 8 °C 0,90
2 Ściany wewnętrzne:
a) przy Δti ≥ 8°C oraz oddzielające pomieszczenia ogrzewane od klatek schodowych i korytarzy 1,00
b) przy Δti < 8°C bez wymagań
c) oddzielające pomieszczenie ogrzewane od nieogrzewanego 0,30
3 Ściany przyległe do szczelin dylatacyjnych o szerokości:
a) do 5 cm, trwale zamkniętych i wypełnionych izolacją cieplną na głębokości co najmniej 20 cm 1,00
b) powyżej 5 cm, niezależnie od przyjętego sposobu zamknięcia i zaizolowania szczeliny 0,70
4 Ściany nieogrzewanych kondygnacji podziemnych bez wymagań
5 Dachy, stropodachy i stropy pod nieogrzewanymi poddaszami lub nad przejazdami:
a) przy ti ≥ 16°C 0,18 0,15
b) przy 8°C ≤ ti < 16°C 0,30
c) przy ti < 8 °C 0,70
6 Podłogi na gruncie:
a) przy ti ≥ 16°C 0,30
b) przy 8°C ≤ ti < 16°C 1,20
c) przy ti < 8 °C 1,50
7 Stropy nad piwnicami nieogrzewanymi i zamkniętymi przestrzeniami podpodłogowymi:
a) przy ti ≥ 16°C 0,25
b) przy 8°C ≤ ti < 16°C 0,30
c) przy ti < 8 °C 1,00
8 Stropy nad ogrzewanymi pomieszczeniami podziemnymi i stropy międzykondygnacyjne:
a) przy Δti ≥ 8°C 1,00
b) przy Δti < 8°C bez wymagań
c) oddzielające pomieszczenie ogrzewane od nieogrzewanego 0,25

Pomieszczenie ogrzewane - pomieszczenie, w którym na skutek działania systemu ogrzewania lub w wyniku bilansu strat i zysków ciepła utrzymywana jest temperatura, której wartość została określona w § 134 ust. 2 rozporządzenia.

ti - Temperatura obliczeniowa w pomieszczeniu zgodnie z § 134 ust. 2 rozporządzenia.

*) Od 1 stycznia 2019 r. - w przypadku budynków zajmowanych przez władze publiczne oraz będących ich własnością.

Jaka jest wartość współczynnika U i dlaczego jest ważna?

Wartość U opisuje jakość izolacji elementów budynku, np. ściany. Jest to najważniejsza wartość dla niezależnych od użytkownika ocen właściwości cieplnej budynku: im niższa wartość U, tym lepsza izolacja. Ponadto możliwe są ilościowe oceny mostków cieplnych.

gOMS II 2

Typowe zastosowanie

  • Dokładna ocena stanu wartości U przed remontem zwiększa jakość ogólnego planowania.
  • Sprawdź przed przekazaniem projektu. W przypadku sporu między partnerami projektu nieinwazyjny pomiar wartości U może zwiększyć przejrzystość między partnerami danego projektu ocieplenia budynku.
  • Wykrywanie mostków cieplnych i pleśni. Ilościowa ocena mostków cieplnych poprzez pomiar wartości U.
  • Aplikacje w R&D, kontrola jakości. Dokładne narzędzie pomiarowe do pomiaru wartości U w badaniach i rozwoju nowych materiałów izolacyjnych. Narzędzie do kontroli jakości w produkcji materiałów izolacyjnych.

Pomiary wartości współczynnika U
Jak fizycznie zmierzyć wartość współczynnika przenikania ciepła U? Nasze podejście pomiarowe wykorzystuje czujnik strumienia ciepła i czujniki temperatury. To podejście jest znormalizowane w ISO 9869, ASTM C1046 i ASTM C1155. Jest to jedyna metoda, która dostarcza wiarygodnych ilościowych informacji in-situ o izolacji budynku.

Rozwiązanie bezprzewodowe go Measurement do pomiaru wartości U, wartości R, temperatury

Aby odróżnić nasze podejście pomiarowe od innych często stosowanych podejść, dokonaliśmy przeglądu najbardziej popularnych:

Wyszukiwanie tabel (Katalog budynków) / Obliczanie wartości U
Istnieją złożone bazy danych zawierające wartości λ ogólnych elementów budynku uporządkowane według materiału elementu i / lub roku budowy. W tych bazach danych wartość U (np. ściany) jest obliczana przez dodanie wszystkich materiałów zawartych w określonym elemencie (np. konkretnej ścianie = 20 cm betonu + 20 cm wełny szklanej). Pomimo tego że metoda jest bardzo prosta i szybka, nie daje dokładnej wartości U, tylko przybliżenie.

Termografia (tj. Obrazowanie w podczerwieni)
Podejście to pokazuje promieniowanie cieplne obiektu i wytwarza obraz pokazujący plamy o wyższym i niższym promieniowaniu. Obraz w podczerwieni daje tylko wyniki jakościowe, dlatego nie można określić wartości U.

Wielokrotny pomiar temperatury
Pomiar opiera się na trzech lub więcej pomiarach temperatury zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Do wyliczenia wartość współczynnika U, potrzebna jest różnica temperatur 10°C między wnętrzem a zewnętrzem, dodatkowo zakłada się, że rezystancja granicy cieplnej jest stała.

Przykładowe praktyczne zastosowania systemu .......

  • Naukowcy wykorzystali system pomiarowy gO firmy greenTEG (gOMS) do  określenia termicznej izolacji budynku o bardzo wysokiej sprawności energetycznej. Domy pasywne stawiają wysokie wymagania większości rozwiązań pomiarowych współczynnika U ze względu na bardzo niską emisję i niewielkie przepływy termiczne. Wymaga to zastosowania czujników strumienia ciepła o wysokiej czułości. Jednak gOMS firmy greenTEG z wysokowydajnymi czujnikami strumienia ciepła zaprojektowano w celu sprostania takim wyzwaniom pomiarowym. Pomiary przeprowadzono w budynku testowym w Fribourg School lub Engineering and Architecture (Haute Ecole D'Ingénierie et D'Architecture). Projekt budowlany NeigbourHub wygrał konkurs Decathlon Solar w 2017 roku. Główny koordynator projektu studenckiego, Maxime Esseiva, obliczył teoretyczne wartości współczynnika U dla trzech punktów pomiarowych, porównując je z wynikami pomiarów i znalazł stosunkowo dobrą zgodność. Tak było nawet w przypadku wartości U <0,1W/(m2K). W ten sposób projekt z powodzeniem zademonstrował możliwości techniczne gOM. Ponieważ standardy izolacji termicznej poprawiają się z upływem czasu, gOMS pozostaje jedynym zintegrowanym urządzeniem typu „plug and play” do pomiaru wartości U, które może spełniać tak wysokie wymogi.

  • Zmniejszenie strat energii w gorących klimatach - dwie przykłady z Bliskiego Wschodu. Na Bliskim Wschodzie około 70% strat energii występuje w budynkach. Wiele budynków jest stale chłodzonych i słabo izolowanych: ściany mogą mieć wartości U do 2,5 W / m2K. Firma SIFS (Smart Insulation Finishing Systems) w Dubaju regularnie korzysta z systemów pomiarowych U  greenTEG wraz z obrazowaniem w podczerwieni do audytów energetycznych i planowania remontów na Bliskim Wschodzie.…

  • Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Guilin i Uniwersytetu Technologicznego w Michigan zastosowali czujniki strumienia ciepła gSKIN®-XP # greenTEG, aby pokazać, jak obniżenie emisyjności na spodzie betonowych dachówek może ograniczyć wnikanie ciepła do domów w lecie. W południowych Chinach większość budynków wykorzystuje dach z podwójną izolacją, aby zmniejszyć wnikanie ciepła w lecie. Najbardziej zewnętrzna warstwa często składa się z betonowych dachówek ze względu na ich odporność na grad i wiatr. Jednak osady pyłu i wzrost glonów powoduje ciemnienie płytek wraz z upływem, co prowadzi do zwiększonego wnikania ciepła do budynku. W badaniu obniżono emisyjność dolnej części dachówek betonowych, powlekając je określoną farbą. Sześć czujników strumienia ciepła gSKIN®-XP wykorzystano do pomiaru strumienia ciepła przez dach pod płytkami o różnych wartościach emisyjności. Badanie potwierdziło, że płytka betonowa o niższej emisyjności ma niższą temperaturę na dachu i propaguje mniej ciepła do wnętrza budynku.

  • LafargeHolcim ocenił system pomiaru gO greenTEG (gOMS) w eksperymencie HotBox / ColdBox (HB / CB). HB / CB to narzędzie na skalę przemysłową przeznaczone do testowania całych elementów budynku, takich jak ściany w różnych sztucznie odtwarzanych warunkach klimatycznych. Wartości U, które inżynierowie mierzyli za pomocą gOMS, były bliskie wartościom zmierzonym w HB / CB. Dzięki dokładności, bezprzewodowemu połączeniu z chmurą i łatwej obsłudze gOMS jest idealnym narzędziem do pomiarów w terenie.

  • Ekologia: inżynierowie prowadzący badania zbadali, w jaki sposób wieczną zmarzlinę można chronić przed efektami globalnego ocieplenia za pomocą pokruszonych warstw skalnych. Dzięki czujnikom strumienia ciepła gSKIN® XP, czujnikom temperatury i albedometrom greenTEG zbadano wydajność cieplną warstw skalnych złożonych z różnych wielkości cząstek i powłok malarskich. Stwierdzono, że cząstki o mniejszych rozmiarach zmniejszają transmisję termiczną do wiecznej zmarzliny w ciągu dnia, dając tym samym cenne wyniki zespołowi badawczemu.

Cena:

Zestaw bezprzewodowy  gOMS II z zapisem danych dla pomiarów w 1 punkcie:

A-258621 gSKIN® gOMS II Stacja bazowa 1szt.
A-258634 gSKIN® gOMS II Stacja radiowa 2 szt.
A-258641 gSKIN® gOMS II Czujnik strumienia ciepła i temperatury powierzchni 1 szt.
A-258644 gSKIN® gOMS II Czujnik temperatury powierzchni 1 szt.
A-258647 gSKIN® gOMS II Czujnik temperatury otoczenia 2 szt.
A-018916 gSKIN® Mount 1235 (Taśma w rolce 3cm x 5m) 1 szt.
A-018975 gSKIN® Mount 3748 (Uchwyt) 2 szt.
A-018902 gSKIN® Mount 1224 (M-size paski) 1 zestaw
A-001154 gOMS II Walizka 1 szt.

Model gOMS II Measurement System cena: ~9600zł + VAT | W zestawie czujniki Node typ 1 i Node typ 2 oraz stacja bazowa do odbioru danych.


W przypadku potrzeby pomiaru w dodatkowych punktach nalieży dokupić zestawy Node 1 i Node 2 (tyle w ilu dodatkowych punktach chcemy mierzyć)

Node typ 1 zestaw- pomiar: strumienia ciepła i temperatury powierzchni plus temperatura powietrza
A-258652 gSKIN® gOMS II Inner Node Set
Kod HS: 9030.3200 z bateriami litowymi zgodnie z sekcją II PI970

Zestaw zawiera:
A-258634 gSKIN® gOMS II Node 1 szt.
A-258641 gSKIN® gOMS II Czujnik strumienia ciepła i temperatury powierzchni 1 szt.
A-258647 gSKIN® gOMS II Czujnik temperatury otoczenia 1szt.
A-018975 gSKIN® Mount 3748 (Uchwyte) 1 pc.

Node typ 2 zestaw- pomiar: temperatury powierzchni plus temperatura powietrza.
A-258656 gSKIN® gOMS II Outer Node Set
HS code: 9030.3200  z bateriami litowoymi zgodnie z sekcją II PI970

Zestaw zawiera:
A-258634 gSKIN® gOMS II Node 1szt.
A-258644 gSKIN® gOMS II Czujnik temperatury powierzchni 1szt.
A-258647 gSKIN® gOMS II Czujnik temperatury otoczenia 1szt.
A-018975 gSKIN® Mount 3748 (uchwyt) 1szt.

Model ten umożliwia podłączenie maksymalnie do 10 szt. czujników (Node).

Pliki

Zapytaj o produkt