Katalog produktów

Radiometr UV INDEX

Nr kat.: Przetwornik UV INDEX
+

LP UVI 02 to radiometr dedykowany do pomiaru natężenie promieniowania na płaską powierzchnię [W/m²] zgodnie z wymaganiami WMO pomiaru wskaźnika UV.

Globalne natężenie promieniowania słonecznego jest sumą promieniowania bezpośredniego i rozproszonego. W zakresie ultrafioletu, w przeciwieństwie do światła widzialnego gdzie przeważa promieniowanie bezpośrednie, promieniowanie rozproszone jest głównym jego składnikiem, światło jest silnie rozproszone w atmosferze, radiometr mierzy oba składniki promieniowań.

Radiometr LP UVI 02 produkowany jest w kilku wersjach różniących się sygnałem wyjściowym:

  • LP UVI 02 AC z wbudowanym przetwornikiem (4 ÷ 20mA) o zakresie pomiarowym: 0 ÷ 16 UV - Index,
  • LP UVI 02.1 AC z wbudowanym przetwornikiem (4 ÷ 20mA) o zakresie pomiarowym 0 ÷ 20 UV - Index,
  • LP UVI 02 AV z wbudowanym wyjściem napięciowym o zakresie pomiarowym 0 ÷ 16 UV-Index, wyjście w zależności od wersji: 0-1V, 0-5V 0-10V.
  • LP UVI 02.1 AVz wbudowanym wyjściem napięciowym o zakresie pomiarowym 0 ÷ 20 UV-index; wyjście w zależności od wersji: 0-1V, 0-5V 0-10V.

Wersje 02.1 mają pełną skalę, które sięgają 20 UV-index i nadają się do pomiaru w strefach równikowych i wysokogórskich, ostatnie badania wskazują że w takich warunkach indeks UV może przekraczać wartość 11 w znaczącym czasie.

Radiometry wymagają zasilania 8...30VDC z wyjątkiem wersji LP UVI 02 AV10 (wyjście 0...10V) zasilanie: 15...30VDC.
Urządzenie nie wymaga specjalnej obsługi (z wyjątkiem czyszczenia kopuły i sprawdzania stanu żelu krzemionkowego) pod warunkiem, że jest prawidłowo zasilany. Ta cecha sprawia, że ​jest to ​idealne urządzenie do stosowania w odległych stacjach pogodowych
Radiometr może być również wykorzystywany do monitorowania UV słonecznego. Obecnie, wiele usług, które dostarczających dane pogodowe zawiera informację o indeksie UV. Dane te wykorzystywane są do określenia niezbędnego stopnia ochrony skóry wymaganego dla światła słonecznego tak aby nie spowodowało uszkodzenia skóry, a następnie zdrowia.

 

UV Indeks Opis Reprezentowany przez kolor Rodzaj ochrony
0–2 Brak zagrożeń dla zdrowego człowieka Zielony Noszenie okularów przeciwsłonecznych; noś je, jeśli leżący na ziemi śnieg odbija promieniowanie słoneczne lub jeśli masz bardzo wrażliwą skórę.
3–5 Średnie zagrożenie podczas dłuższego przebywania na słońcu Żółty Noś okulary przeciwsłoneczne, ochraniaj ciało ubraniami i nakryciem głowy, w południe, gdy promieniowanie jest najintensywniejsze, poszukaj zacienionego miejsca.
6–7 Wysokie i bardzo wysokie zagrożenie podczas dłuższego przebywania na słońcu Pomarańczowy Noś okulary przeciwsłoneczne, używaj kremów z filtrem SPF 15 lub wyższym, ochraniaj ciało jasnymi ubraniami oraz nakryciami głowy, ograniczaj czas przebywania na słońcu od 2-3 godzin przed i po górowaniu Słońca (od około 11:00 do 16:00 w lecie).
8–10 Bardzo wysokie zagrożenie podczas przebywania na słońcu Czerwony/różowy Ochraniać się w sposób podany powyżej. Dodatkowo należy jeszcze bardziej troszczyć się o skórę, gdyż może wystąpić bardzo szybkie opalenie, a nawet oparzenie.
11+ Ekstremalne zagrożenie podczas przebywania na słońcu fioletowy Stosuj wszelkie metody ochrony wliczając w to: okulary przeciwsłoneczne, kremy z filtrem i inne. Ochraniaj ciało nosząc koszulki z długim rękawem oraz spodnie; noś szerokie, jasne kapelusze. Ograniczaj czas przebywania na Słońcu.

 

uv index

uv index2

 

Przykładowe mocowanie:

uv index3

 

Do pobrania

 

acr Instrukcja:Radiometr do pomiaru UV Index 
Zapytaj o produkt