Katalog produktów

Przenośny miernik zawartości wody w oleju MM70

Nr kat.: MM70
+
Miernik MM70 umożliwia niezawodne wykrywanie zawartości wody w oleju.

Do pomiaru:

  • aw: aktywność wody
  • %RS: nasycenie względne
  • T: temperatura (°C/F)
  • ppm: stężenie masowe wody (ppm) (dostępne tylko w przypadku wybrania przy zamawianiu).
Dzięki niemu można odpowiednio wcześnie wykryć zawartość wody w oleju i ewentualnie zabezpieczyć urządzenia oraz systemy smarowania przed awarią. Sonda pomiarowa może być umieszczona bezpośrednio w instalacji w której trwa proces poprzez zawór kulowy bez konieczności opróżnienia systemu z oleju. Miernik MM70 mierzy zawartość wody w oleju jako współczynnik aktywności wody wraz z jego temperaturą. Aktywność ta bezpośrednio określa czy istnieje niebezpieczeństwo wydzielenia wody jako osobnej frakcji. Pomiary te są niezależne od rodzaju oleju, jego wieku oraz temperatury. Urządzenie z serii MM70 ma wbudowany wzór wyliczania ilości wody na masę całkowitą oleju mineralnego w [ppm]. Użytkownik ma możliwość określenia w pamięci do 3 różnych typów oleju. Urządzenie posiada menu z wielojęzycznym interfejsem oraz podświetlany wyświetlacz.Miernik wody w oleju MM70
Możliwe jest też wykorzystanie wyjścia analogowego. Wyniki pomiarów mogą być wyświetlane numerycznie bądź też graficznie na wyświetlaczu oraz równolegle zapisane w pamięci miernika w czasie rzeczywistym. Miernik wyposażono w najnowszej generacji czujnik VAISALA HUMICAP® który to został stworzony do wymagających pomiarów wody w ciekłych węglowodorach. Czujnik jest odporny na działania substancji chemicznych co zapewnia niezawodność pomiarów. Miernik można kalibrować w serwisie producenta bądź też indywidualnie przy użyciu  wzorców kalibracyjnych.
 
Trochę teorii:
Punkt nasycenia oleju jest funkcją wielu różnych czynników, takich jak skład bazy olejowej (mineralnej lub syntetycznej), jak również rodzaju dodatków. Pomijając te początkowe różnice w składzie, punkt nasycenia oleju będzie się zmieniał przez cały okres jego użytkowania jako cieczy roboczej. Dwa główne czynniki, które wpływają na punkt nasycenia oleju w miarę jego starzenia się to wahania temperatury, jak również zmiany składu chemicznego spowodowane tworzeniem się nowych substancji powstających jako produkty uboczne reakcji chemicznych zachodzących w dynamicznym systemie olejowym. Tradycyjną jednostką miary zawartości wody w oleju jest ppm (parts per million). Jakie znaczenie ma pomiar ppm? Według definicji ppm jest bezwzględnym parametrem wilgotności, który opisuje objętość lub masowy stosunek wody do oleju:

Objętościowo: 1 ppm(v) wody= 1 ml wody / 1 m3 oleju
lub
Według masy: 1 ppm(w) woda= 1 g wody / 1000 kg oleju
 
Poprzez aktywny pomiar poziomu [ppm] wody w oleju, można określić bezwzględną ilość wody. Jednakże, pomiar [ppm] ma jedno poważne ograniczenie - nie uwzględnia wszelkich zmian punktu nasycenia. Innymi punkt nasycenia1słowy, w dynamicznym systemie olejowym z wahającym się punktem nasycenia, pomiar [ppm] nie będzie wskazywał, jak poziom wilgotności jest bliski punktowi nasycenia oleju. Staje się to jeszcze bardziej krytyczne,
gdy zawartość wody zbliża się do punktu nasycenia oleju, stwarzając ryzyko faktycznego przekroczenia punktu nasycenia i powstania wolnej wody - destrukcyjnego zanieczyszczenia dla prawie wszystkich zastosowań oleju. Aby zobrazować tę prawidłowość, rozważmy następujący olej, który ulega 40°C obniżeniu temperatury:
  • Olej smarujący przekładnię:
    Temperatura: 70°C
    Punkt nasycenia: 5000ppm
    Rzeczywista ilość wody w oleju: 2000 ppm
    aw: ~0.40
punkt nasycenia
  • Olej smarujący przekładnię
    Temperatura: 30°C
    Punkt nasycenia: 3000 ppm
    Rzeczywista ilość wody w oleju: 2000 ppm
    aw ~0,67 
 
Ilustracje pokazują, że punkt nasycenia oleju w temperaturze 70°C wynosił 5000ppm. Ilość wody w tym oleju wynosi 2000ppm. Oznacza to, że olej może zatrzymać jeszcze 3000 ppm więcej wody, zanim olej stanie się nasycony. Jest to czasami określane jako "margines" do punktu nasycenia. Kiedy temperatura tego oleju spada do 30°C, punkt nasycenia oleju również spada do 3000ppm. Należy zwrócić uwagę, że ilość wody w oleju nie zmieniła się (nadal 2000 ppm). Jednak margines punktu nasycenia zmniejszył się do 1000 ppm. W tym scenariuszu, gdyby operator mierzył tylko [ppm], zobaczyłby nie zmieniłającą się ilość wody obecnej [2000 ppm], mimo że margines został drastycznie zmniejszony a punkt nasycenia przesunął się znacznie bliżej zawartości wody, stwarzając większe ryzyko powstania frakcji wolnej wody jako warstwy wkroplonej.
 
Co by się stało, gdyby po roku, w wyniku starzenia się oleju, punkt nasycenia  uległ dalszemu obniżeniu do [1500ppm]? W tym scenariuszu nie ma już marginesupunkt nasycenia nasycenia, ponieważ zawartość wody jest teraz większa niż punktu nasycenia. Tak jak poprzednio, operator nadal odczytywałby zawartość wody 2000 ppm, mimo że punkt nasycenia został teraz ograniczony do 1500 ppm, co spowodowało powstanie 500 ppm wolnej wody. Mierząc aktywność wody zamiast  [ppm], można uniknąć powyższych problemów.
 
  • Olej smarujący przekładnię
    Stary punkt nasycenia
    Wolna woda
    Nowy punkt nasycenia
 
Co to jest aktywność wody (aw)?
Aktywność wody to ilość wody w danej substancji w stosunku do całkowitej ilości wody, jaką może ona pomieścić. Definiuje się ją jako:
aw = p / p0
gdzie
p = ciśnienie cząstkowe wody w substancji nad materiałem
p0 = ciśnienie pary nasyconej czystej wody w tej samej temperaturze

W powyższym przykładzie [aw] zmienia się w funkcji punktu nasycenia (p0). [aw] będzie również zmieniać się w funkcji rzeczywistej zawartości wody w oleju, czyli wody wchodzącej lub wychodzącej z oleju. Innymi słowy, [aw] zawsze będzie stanowić prawdziwe wskazanie marginesu punktu nasycenia. Chociaż możliwe jest uzyskanie korelację pomiędzy [aw] i [ppm] dla każdego oleju, ważność tej zależności w całym okresie eksploatacji w dynamicznym systemie olejowym, na przykład w oleju smarowym, będzie maleć. Jak omówiono wcześniej, z wiekiem płyn ulega zmianom w składzie w wyniku zachodzących reakcji chemicznych, które wpływają nie tylko na jego punkt nasycenia, ale również jego relację do aw.
 
Dane techniczne:
  • kalibracja urządzenia według wskazań producenta powinna być wykonywana raz do roku
  • zakres pomiarowy aktywności wody: 0...1
  • zakres pracy w temperaturze od -10°C...+40°C (+14...104°F)
  • typowa dokładność przy +20°C wynosi ±0,2°C
  • czujnik - Pt100 RTD klasy F0,1 IEC 60751
  • zakres temperatury dla odpowiedniej pracy sondy -40°C...+60°C (-40°C...+140°C)
  • ciśnienie maksymalnie 20bar | Podczas instalacji przez zawór kulowy max 10bar 
  • maksymalna prędkości przepływu oleju do 1 m/s
  • wyświetlacz LCD z podświetleniem
  • wyjście analogowe 0....1 VDC
  • funkcja alarmu
  • stopień ochrony obudowy IP65 (NEMA 4)
  • długość kabla pomiędzy sondą a miernikiem 1.9 m
  • języki menu: Angielski, Chiński, Hiszpański, Francuski, Niemiecki, Japoński, Rosyjski, Szwecki, Fiński
  • w komplecie Certyfikat zgodny z NIST

 

Dane techniczne
Zakres pomiarowy (aktywnosć wody)  aw 0...1
Dokładność:
0 ... 0.9
0.9 ... 1.0

±0.02
±0.03
Czujnik Vaisala HUMICAP® 180L2
Zakres temperaturowy -40 ... +100 °C (-40 ... +212 °F)
Zasilanie Akumulatorki NiMH z AC-adapter lub 4xAA alkaliczne, rodzaj wg IEC LR6
Wyświetlacz LCD z podświetleniem, trendy graficzne każdego z parametrów, wysokość do 16 mm
Wyjście analogowe 0 ... 1 VDC
Rozdzielczość wyjścia 0.6 mV
interfejs do PC MI70 Link software z kablem USB lub RS232
Waga 506 g
 
Wymiary Miernika MM70 (wymiary w mm)
 
MM70 miernik zawartości wody w oleju
MM70 Vaisala
DO POBRANIA:
 
Zapytaj o produkt