Piece kalibracyjne

Wskazywanie właściwego pomiaru przez urządzenia takie jak termometry jest kluczowe dla utrzymania odpowiednich warunków w wielu gałęziach przemysłu, ale także w przypadku urządzeń prywatnych. Niestety z biegiem czasu niektóre z nich ulegają rozregulowaniu i zaczynają wskazywać zaburzone wartości. Niezbędne jest wówczas przeprowadzenie kalibracji termometru. W tym celu stosuje się piece kalibracyjne. Czym są i na czym polega ich działanie?

Czym są kalibratory temperatury?

Kalibratory temperatury zwane również piecami kalibracyjnymi służą do sprawdzania i wzorcowania czujników termoelektrycznych oraz rezystancyjnych. Są to urządzenia przenośne, które można doposażyć w dodatkowe wkładki pomiarowe. Dzięki temu możliwe jest kalibrowanie praktycznie wszystkich rodzajów czujników temperatury. Piece kalibracyjne przenoszone są zazwyczaj w specjalnym futerale transportowym. Istnieje również możliwość doposażenia urządzenia w walizkę wodoszczelną.

Piece kalibracyjne – parametry

W zależności od modelu, kalibratory temperatury posiadają różne parametry. Zakres kalibracji temperatur waha się od -30 nawet do 650°C, co powoduje, że urządzenie znajduje zastosowanie w kalibracji termometrów stosowanych w wielu gałęziach przemysłu, wykorzystywanych w warunkach ekstremalnych włącznie.

Kalibrator temperatury wyposażony jest w stalowy blok z wkładkami o różnych średnicach, wewnątrz których dokonywane jest wzorcowanie danego czujnika. W przypadku gdy urządzenie podlegające kalibracji ma czujnik o rozmiarze niepasującym do pieca, istnieje możliwość zastosowania odpowiedniej wkładki pomiarowej. Nie powoduje to żadnych uchybień w kwestii odczytu i kalibracji, a cała procedura zostaje wykonana z taką samą dokładnością.

Co to jest kalibracja czujnika temperatury?

Zastosowanie pieca kalibracyjnego umożliwia szybkie i łatwe przetestowanie oraz skalibrowanie termometrów. Jest to ważne m.in. dla bezpieczeństwa instalacji i maszyn przemysłowych oraz skrócenia ewentualnego serwisowania uszkodzonych termometrów. Poddawanie termometrów przemysłowych kalibracji powinno odbywać się regularnie, dla zachowania należytej dokładności działania urządzeń.

Kalibrator temperatury to nie tylko precyzyjny pomiar temperatury, ale również stabilne źródło ciepła. Dzięki temu kalibracja sond przemysłowych staje się skuteczniejsza. Są to urządzenia mobilne i stosunkowo niewielkich rozmiarów, dzięki czemu proces kalibracji może być wykonany w miejscu, gdzie znajduje się wymagającego tego działania urządzenie. Bez problemu może przenieść je jedna osoba, gdyż waga kalibratora wynosi zazwyczaj kilka kilogramów.

Temperaturę kalibracji ustawia się w prosty i szybki sposób przy pomocy przycisków umieszczonych na sterowniku urządzenia. Do pieca kalibracyjnego można wówczas wsunąć dany termometr. Następnie dokonywany jest pomiar i kalibracja z dokładnością zazwyczaj do ok. 0,05°C (w zależności od modelu). Skalibrowane urządzenie charakteryzuje się dokładnością pomiaru i stabilnością długoczasową właściwego wskazywania wartości.

Wyników 1 - 4 z 4

Kalibrator Pyros 140

Kalibrator z suchym blokiem PYROS140 1H
Zakres temperatur (w temp. otoczenia 20°C) -24°C...+140°C
Wyświetlacz temperatury: LED 9mm
Dokładność ±0,25°C ±1 cyfra
Rozdzielczość 0.1° (°C lub °F)
Stabilność regulowanej temperatury ±0,05°C

Szczegółowe dane techniczne...

Piec kalibracyjny Solar

Piec kalibracyjny z suchym blokiem model Solar, przeznaczony do sprawdzenia czujników termoparowych i rezystancyjnych.
Zakres generowania temperatur: (+200...1100°C).
Dokładność wyświetlacza ±3°C, stabilność ±0,3°C
Średnica wkładu: 44mm, głębokość zanurzeniowa: 220mm.

Szczegółowe dane techniczne...