Hydrostatyczne

Przetworniki hydrostatyczne

Kompleksowy pomiar właściwości cieczy ma szczególne znaczenie w przemyśle i nie tylko. Określanie ciśnienia wytwarzanego przez dany płyn jest niezwykle istotne i pozwala na przeprowadzenie hydrostatycznego pomiaru poziomu. Na czym to polega? Każda ciecz wytwarza siłę nacisku zależną od ciężaru właściwego oraz siły ciężkości. Siła nacisku jest zależna od wysokości napełnienia zbiornika i wzrasta wraz z nią. Zanurzeniowe przetworniki poziomu pozwalają określić poziom i wysokość napełnienia naczynia. Z kolei specjalistyczne przetworniki ciśnienia są w stanie precyzyjnie zmierzyć ciśnienie hydrostatyczne zależne od siły nacisku słupa cieczy.

Zastosowanie przetworników hydrostatycznych

Hydrostatyczny pomiar poziomu to powszechnie wykorzystywana i niezawodna metoda. Wynika to zarówno z jej skuteczności, jak i niewielkich kosztów instalacji i użytkowania sprzętu pomiarowego. Przetworniki hydrostatyczne to proste i solidne urządzenia wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, m.in. papierniczym, farmaceutycznym i chemicznym. Stosuje się je w pomiarach poziomu w zbiornikach otwartych oraz w zakładach uzdatniania wody i neutralizacji ścieków.

Jak działają przetworniki? Słup cieczy wywiera ciśnienie na zanurzony króciec poprzez stalową membranę separującą i obojętną ciecz wypełniającą. Czujnik zasilany jest układem elektronicznym, który wzmacnia i przekształca sygnał na standardowe wartości stosowane w automatyce. Jego ceramiczna obudowa odznacza się wysoką odpornością na agresywne media.  

Wyników 1 - 10 z 10