Wytwornica dymu Vulcan 5000

Email
Vulcan wytwornica dymu4

Wytwornica dymu wysokiej wydajności model Vulcan 5000 firmy Concept Smoke. Znajduje zastosowanie m.in. w testach skuteczności instalacji oddymiania budynków. Test powinien być wykonany dla klatek schodowych dla których wymagane jest wykonanie symulacji CFD. Dym nie powinien samoistnie zanikać w trakcie testu. Zaleca się aby w trakcie testów stosować wytwornice o wydajności 400 m³/min (±20%) produkujące dym przez odparowanie oleju w temperaturze od 300 do 400°C, co zapewni podgrzanie dymu. Wymaganie takie spełnia np. wytwornica Vulcan 5000 produkcji firmy Concept Smoke Systems Ltd.

  • Wyprodukowana przez firmę Concept w Wielkiej Brytanii zgodnie z normą ISO 9001Vulcan wytwornica dymu
  • Najpotężniejszy generator z wyjątkowo trwałym dymem (200°C)
  • Łatwe napełnianie zbiornika 5l, cyfrowy regulator temperatury PID
  • Zwiększona skuteczności dymu w porównaniu do systemów opartych na wodzie
  • Ciągły, wysokiej jakości, nietoksyczny dym
  • Przeznaczony do testów, szkoleń na dużą skalę i rejestracji dymu o dużej objętości / testy dymowe w tunelu
  • Dym biały, niebrudzący, nietoksyczny, niezanikający podczas testu
  • Dym produkowany przez odparowanie oleju w temp. 300...400°C
  • Wydajność do 440 m³/min przy widzialności 1m

 

Dane techniczne:

Typ
Vulcan 5000 Smoke Generator
Obudowa
Stop + malowanie proszkowe
Wymiar (cm)
52 x 24 x 42
Waga (kg)
28kg
Moc grzejna (W)
2800W
Zasilanie
230VAC (+10% / -6%) 50-60Hz 
Czas podgrzewania (min)
4 min
Czas pracy przy pełnym napełnieniu (min) 
60 min
Objętość zbiornika (litry)
5l
Regulacji produkcji dymu (m3/min@1m) 
0 - 440 
Wymiary (średnica cząstek w μm)
0.2 - 0.3 
Programowany czas on / off 
0.01" - 99'59" 

 

Vulcan wytwornica dymu2

Generator dymu Vulcan jest najbardziej wydajnym generatorem dymu opartym na oleju. Wykorzystywany na całym świecie w dużych centrach szkolenia przeciwpożarowego w tym w największym na świecie kompleks szkoleniowy Hot Fire - szkoła pożarnicza Royal Navy (HMS Excellent & Raleigh).

Vulcan zawiera wiele istotnych ulepszeń w wydajności dzięki zaawansowanej technologii mikroprocesorowej zapewniającej precyzyjną kontrolę temperatury pracy i okresów włączania / wyłączania produkcji dymu. Podobnie jak generator ViCount Smoke, Vulcan może pracować ciągle z maksymalną mocą.

Nowy i ulepszony poziomy zbiornik oleju o dużej pojemności z łatwym do napełniania, szerokim wlotem z zewnętrznym portem, zintegrowanym wziernikiem eliminującym możliwość przepełnienia.Vulcan wytwornica dymu3

Powstały dym z Vulcan jest wyjątkowo trwały, zależny od gatunku wybranego rodzaju oleju. Dym wytwarzany przez Vulcan może utrzymywać się w temperaturze do 200°C (w porównaniu do typowych systemów dymu na bazie wody 40-50°C) przed rozpoczęciem jego nawarstwiania / parowania. Urządzenie idealnie nadaje się do zastosowań w otoczeniu źródeł ciepła.  Na wygenerowany dym nie mają wpływu szybko poruszające się strumienie powietrza  w warunkach turbulentnych. Czyni go to idealnym narzędziem do sprawdzania wentylacji impulsowej.

Nawet w przypadku przeprowadzania testu w nieogrzewanych warunkach, dym wytwarzany przez Vulcan będzie przewyższał wszystkie konwencjonalne rozwiązania oparte na wodzie, jednocześnie drastycznie zmniejszając zużycie oleju.  Zazwyczaj użytkownicy systemów dymu na bazie glikolu w porównaniu do systemów opartych o wodę mogą doświadczyć redukcji o 80-90% zużycia chemicznego dymu, przy podobnych, jeśli nie lepszych wartościach gęstości dymu.

Urządzenie wytwarza nietoksyczny, sztuczny dym bezpieczny dla przemysłu spoażywczego, który to jest transportowany w obojętnym strumieniu gazu nośnego (zwykle CO2 lub azotu). Dym, choć sam w sobie ulega rozkładowi biologicznemu, nie wyparowuje jak konwencjonalne systemy oparte na wodzie.

Głównym priorytetem koncepcji wszystkich generatorów dymu jest bezpieczeństwo dymu - szczególnie w aplikacjach do szkolenia przeciwpożarowego, w których wymagane są bardzo gęste skupienia, aby tworzyć jak najbardziej realistyczne scenariusze. W porównaniu z systemami dymu opartymi na wodzie, dym z Vulcan jest także najbezpieczniejszy w swojej klasie. Testowany przez brytyjski Instytut ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, Państwową inspekcję Higieny Pracy, US Navy i AWE (Atomic Weapons Establishment). Zazwyczaj do celów treningowych potrzebne jest gęste skupienia, Vulcan zużywa jedynie części środka dymnego w porównaniu z systemami opartymi na wodzie, aby osiągnąć dany efekt - co oznacza, że wartość LEL jest znacznie niższa!

Technologia wymiennika ciepła

Sercem każdego generatora Vulcan jest precyzyjnie wykonana komora wymiennika ciepła, w której podgrzewana jest mgiełka dymu i gaz obojętny. Precyzja w połączeniu z obróbką do tolerancji H6, daje efekt dymu o najmniejszym rozmiarze cząstek w swojej klasie. Oznacza to, że w komorze można uzyskać bardzo gęste skupienia przy zaledwie 3% LEL - jedenym z kluczowych powodów, dla których strażacy na całym świecie korzystają z systemu firmy Concept.

 

Do pobrania:

pdf new small Instrukcja obsługi - pdf Vulcan 5000 (719 KB)