Pomiar prędkości wiatru

Przyrządy do pomiaru prędkości wiatru dedykowane do zastosowań meteorologicznych dzielą się na dwie podkategorie. Do pierwszej grupy należą urządzenia czaszowe (anemometr czaszowy MAX40, anemometr N188-C, Windsensor Basic, Windsensor Industry), w drugiej tymczasem znalazły się przyrządy ultradźwiękowe (np. anemometr ultradźwiękowy Ventus, stacja meteo HD52.3D, Vaisala WXT530).

Mierniki prędkości wiatru

Anemometr czaszowy to miernik wiatru posiadający pionową oś obrotu, na której umieszczony jest krzyżak mający na swoich ramionach półkuliste czasze. Im szybsza prędkość wiatru, tym proporcjonalnie szybciej obraca się cały układ urządzenia.

Wiatromierze czaszowe bardzo często wykorzystywane są w stacjach pogody, spełniają misję czujników prędkości wiatru. Do ich zadań należy ponadto: ochrona platform wiertniczych i wysokich budowli przed silnym wiatrem, a także pomiar prędkości wiatru na imprezach sportowych, czy wsparcie analizy wpływu wiatru na budynki i budowle.

Anemometry ultradźwiękowe, określane też jako ultrasonograficzne i dopplerowskie mają rolę sprawdzić poziom częstotliwości ultradźwięku, który rozchodzi się w powietrzu. Wykorzystuje się przy tym popularny efekt Dopplera.

Tego rodzaju mierniki prędkości wiatru nie posiadają części ruchomych i są bardziej odporne na wahania temperatur i oblodzenie. Sprawdzają czas, jaki potrzebny jest ultradźwiękowemu impulsowi na przebycie drogi między poszczególnymi transducerami.

Wyników 1 - 10 z 10

Stacja meteo HD52.3D

1. HD52.3D : anemometr ultradźwiękowy + przetwornik kierunku
2. HD52.3D4 : anemometr ultradźwiękowy + przetwornik kierunku + barometr
3. HD52.3DP : anemometr ultradźwiękowy + przetwornik kierunku + pyranometr
4. HD52.3DP4 : anemometr ultradźwiękowy + p

Szczegółowe dane techniczne...