Czujnik zwilżania liścia HD3901

Email
tabela-millsa3
Czujnik zwilżenia liścia, wykrywający obecność kondensacji wody na jego czułej powierzchni. Idealne rozwiązanie do przewidywania występowania pewnych chorób grzybowych.wilgotnosc liscia HD3901
Został on opracowany specjalnie do replikacji w dokładny sposób termodynamicznych cech liścia. Stopień wilgoci liścia to podstawowa informacja z zakresu rolnictwa oraz kwiaciarstwa, która jest potrzebna do dokładnego określenia najbardziej odpowiedniego leczenia fitosanitarnego. Pomaga to w zapobieganiu przed różnymi typami chorób oraz zakażeń grzybicznych, mających wpływ na rozwój rośliny.
Czujnik ten posiada podwójnie wrażliwe powierzchnie, które to pozwalają określić stopień wilgotności zarówno w górnej jak i dolnej części liścia. Jest to bardzo ważna cecha która pozwala uzyskać dokładne wskazania dla obydwu stron liścia mających różne czasy suszenia. Dla zapewnienia długotrwałej żywotności czujnika, powierzchnia czujnika nie wymaga specjalnego traktowania, pozwala natomiast utrzymać odporność na różne warunki atmosferyczne oraz środki chemiczne zawarte w pestycydach.  Sensor pomiarowy umieszczony jest wewnątrz szczelnej obudowy, która to została wykonana z tworzywa sztucznego. Umożliwia to osiągnięcie wiarygodnych wyników pomiarów, nawet w warunkach o wysokiej kondensacji. Dostarczany czujnik skalibrowany jest fabrycznie, tak więc nie ma potrzeby by użytkownik kalibrował go ponownie.

 

DANE TECHNICZNE

  • Zasada pomiaru: pojemnościowa
  • Zakres pomiaru: 0...100% obszaru wilgotności liścia
  • Dokładność: ± 5%
  • Zasilanie: 5...18Vdc
  • Wyjście: analogowe 0.5...3V
  • Temperatura pracy: -30....+60°C
  • Wymiary: 61 x 115 x 11 mm
  • Kabel: 4 bieguny z otwartymi przewodami na końcu, długość od 5 do 10m (Określane przy zamówienia)
  • Waga około 100 g (razem z 5m kablem)
  • Stopień ochrony IP67

 Ważnym elementem walki z parchem jabłoni jest Tabela Millsa, prezentująca zależność pomiędzy okresem zwilżenia i temperaturą a możliwością porażenia parchem.

tabela millsa

Do infekcji liści dochodzi, gdy liść jest zwilżony przez odpowiednio długi czas (zależny od temperatury) zazwyczaj jest to min. 4 godziny, a także wtedy gdy na krótko wyschnie lecz wilgotność względna otoczenia nie spadnie poniżej 90%. Krótkie okresy o wilgotności względnej poniżej 90%, po których wilgotność względna ponownie wzrasta powyżej 90% lub następuje zwilżenie liścia, traktuje się jako czas gdy kiełkujące askospory nie wysychają całkowicie i mogą rozwijać się dalej.

KONSERWACJA

Czujnik nie wymaga specjalnego sposobu konserwacji. Rekomendujemy okresowe czyszczenie czułej powierzni czujnika wodą zwykłymi detergentami, w celu zapobiegania gromadzenia sie przeciwpasożytniczych środkow, które moga wpływać na pomiar wykonywany przez czujnik.

HD3901

 

DO POBRANIA

acr Karta:  pdf Czujnik zwilżenia liścia HD3901